Niemal każdy posiada w domu chociaż jedną wiertarkę, którą od czasu do czasu wykorzystuje przy drobnych pracach remontowych. Na ogół jest to poręczny, najprostszy model. Rodzajów wiertarek jest jednak znacznie więcej. Czym się od siebie różnią i do czego są przeznaczone?

Pierwsze rozróżnienie: amatorska czy profesjonalna?

To podstawowe rozróżnienie, jakiego należy dokonać, jeśli myślimy o zakupie nowej wiertarki. W przypadku, gdy mamy zamiar posługiwać się nią jedynie przy drobnych pracach domowych czy remontowych, w zupełności wystarczy zakup wiertarki amatorskiej, jak umownie są nazywane urządzenia o mniejszej mocy i wadze. Z kolei jeśli mamy własny warsztat, bardzo często majsterkujemy, czy też wykonujemy bardziej zaawansowane czynności lub pracujemy na trudniejszych materiałach, warto pomyśleć nad zakupem wiertarki profesjonalnej. Od amatorskiej różni się ona przede wszystkim parametrami; dzięki większej mocy jest w stanie pracować dłużej i na twardszych materiałach.

Udarowa czy nie?

To drugie istotne kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie wiertarki. Czym różni się wiertarka udarowa od narzędzia niewyposażonego w tę funkcję? Wiertło umieszczone w wiertarce udarowej nie tylko szybko się okręca, ale również uderza prostopadle w ścianę z dość dużą siłą. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Każde wiercenie udarowe będzie znacznie szybsze od zwykłego, a w dodatku będzie trzeba w nie włożyć mniej siły. Jest także po prostu wygodniejsze. Specjalistyczny, ciężki sprzęt wykorzystywany na budowie również bazuje na funkcji udaru, jednak jest to udar pneumatyczny – oznacza to, że uruchamia się on samoczynnie. Jeśli jednak wiertarka ma być w naszym domu używana jedynie od czasu do czasu, urządzenie bez funkcji udaru sprawdzi równie dobrze. Jest to jedynie kwestia użycia nieco większej siły.

Rodzaj zasilania

W przypadku wiertarek mamy do wyboru dwa rozwiązania: zasilanie elektryczne lub akumulatorowe. Łatwo się domyślić, na jakich zasadach działają oba typy wiertarek. Jeśli chodzi o wersję akumulatorową, to wystarczy, że akumulator będzie po prostu naładowany – można to zrobić poprzez podłączenie go do prądu. Kiedyś nie należało to do rozwiązań najwygodniejszych, ponieważ produkowane akumulatory działały bardzo krótko i po krótkim okresie czasu wymagały natychmiastowego ładowania. Obecnie parametry są już inne, a coraz większa liczba producentów wyposaża wiertarki w dodatkowe akumulatory, dzięki czemu czas pracy znacznie się wydłużył. Podstawową zaletą wiertarki akumulatorowej jest możliwość używania jej w dowolnym miejscu; nie ogranicza nas kabel, a jedynie poziom naładowania akumulatora. To bardzo wygodne urządzenie, jeśli planujemy dużo prac poza najbliższą okolicą domu. Działanie wiertarki elektrycznej ogranicza kabel – oznacza to, że świetnie nadaje się jedynie do prac domowych. W tym przypadku nie trzeba się jednak martwić o ładowanie akumulatora, w dodatku – co warto podkreślić – wiertarka elektryczna ma zazwyczaj większą moc niż akumulatorowa, poza tym jest… po prostu tańsza.

Wiertarki można podzielić ze względu na różne kryteria; powyżej zostały wymienione trzy podstawowe, szczególnie ważne dla osób, które mają zamiar kupić swoją pierwszą wiertarkę. Warto przyjrzeć się dokładniej poszczególnym modelom, by dokonać właściwego wyboru – zobacz np. wiertarki na castorama.pl.