Wybór instalacji grzewczej ma zasadnicze znaczenie w późniejszym użytkowaniu naszego domu, w związku z tym warto dobrze się zastanowić nad wyborem typu ogrzewania.

Coraz częściej inwestując w budowę własnego domu wybieramy ogrzewanie gazowe, które ma szereg zalet. Zanim zdecydujemy się na ten typ instalacji dobrze jest poznać zarówno zalety jak i wady takiego rozwiązania.

Wybierając kotły gazowe mamy pewność, że oszczędzamy swój czas, a nasz dom jest utrzymany w czystości. Niewątpliwym plusem jest fakt, że ogrzewanie gazowe jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy ustawić parametry jakie chcemy uzyskać, a kocioł pracuje praktycznie bez naszego udziału. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla zapracowanych osób.

W przeciwieństwie do ogrzewania paliwem stałym nie musimy się martwić o miejsce, w którym będziemy przechowywać drewno lub węgiel. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, na fakt, że w przypadku ogrzewania za pomocą pieca opalanego węglem mamy mnóstwo popiołu oraz pyłu, który w perspektywie czasu jest bardzo uciążliwy. Jeżeli nie chcemy tracić powierzchni naszego domu na pomieszczenie na opał to najlepiej zdecydować się na ogrzewanie gazowe. Poza tym kotły gazowe możemy zamontować w wydzielonym pomieszczeniu lub w kuchni bądź też w łazience, natomiast w przypadku paliw stałych niezbędne jest posiadanie kotłowni, z uwzględnieniem miejsca na opał.

Kolejnym atutem takiego typu ogrzewania jest stosunkowo niski koszt gazu ziemnego, co przekłada się na niewielkie koszty ogrzewania. Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w dobrej jakości regulatory pokojowe, to nasze rachunki w zimie za ogrzewanie budynku ulegną znacznemu obniżeniu.

Niestety jak każdy system takie rozwiązanie ma również minusy. Z całą pewnością kłopotliwe może okazać się przyłączenie do gazociągu, a w niektórych regionach jest to wręcz niemożliwe. Niestety obecnie nadal w wielu miejscach nie ma możliwości przyłączenia się do sieci. Poza tym sama procedura uzyskania pozwolenia jest dość skomplikowana i czasochłonna, a ponadto jest to przedsięwzięcie dość kosztowne.

Niemniej warto rozważyć zainstalowanie ogrzewania gazowego, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu, miejsca i utrzymać dom w czystości. Kotły gazowe nie zajmują dużo miejsca i nie są skomplikowane w obsłudze, dzięki czemu jest to prosty typ instalacji, który doskonale się sprawdzi praktycznie w każdym domu.