Ustawianie dystrybutorów wody w większych przedsiębiorstwach stało się już niemal codziennością. Nie wszędzie jednak możemy je spotkać.

Jest to bardzo popularne udogodnienie w różnego rodzaju firmach, szpitalach, urzędach czy nawet niektórych szkołach. Zależy to głównie od budżetu, jakim dysponuje dana placówka. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieje kilka rodzajów automatów do wody. Największym plusem każdego z nich jest to, że sami możemy zadecydować o ich położeniu. Chyb, że istnieje konieczność podłączenia go do ujścia bieżącej wody. Wtedy możemy mieć już z tym problem. Jednak wszystko zależy od woli zleceniodawcy.

Powszechnie znane są nam zwykłe duże baniaki z wodą. Są one jednak przezroczyste i nieco dużych gabarytów. Coraz częściej tracą już swoich zwolenników. W czasie, kiedy tego typu rozwiązania wchodziły dopiero na rynek, to właśnie duże wymienne butle cieszyły się największą popularnością wśród klientów. Jednak w miarę pojawiania się nowych udogodnień, zaczęto dostrzegać w nich co raz więcej wad. Przede wszystkim woda znajdująca się w środku narażona jest na wszelkie oddziaływanie środowiska zewnętrznego, a głównie promienie słoneczne czy inne wahania temperatury. Nie da się ukryć, że nie dodaje jej to świeżości i lepszego smaku, wręcz przeciwnie. Woda staje się zatęchła, zjełczała i nie nadaje się do spożycia. Również ogromne gabaryty wymiennej butli utrudniają jej miejsce przechowywania, co w mniejszych firmach również może stanowić kłopot.

Jednak w miarę upływu czasu wolnostojące automaty z wodą zastępują samodzielnie podłączone do źródła wody dystrybutory. Mimo tego, iż ich zaadaptowanie w środowisku wymaga trochę więcej zachodu, to ostatecznie jest to dużo bardziej korzystne rozwiązanie zarówno dla klientów jak i pracowników firm. Ich ogromną zaletą jest to, że woda zawsze jest świeża. Nie znajduje się w pojemniku przez kilka dni, co automatycznie odbiera ochotę na jej spożycie. Dodatkowo tego typu urządzenia często posiadają wbudowane mechanizmy, które od razu filtrują wodę. Oszczędza to w pewnym stopniu pieniądze osoby zakładającej dany dystrybutor, ponieważ nie musi inwestować za każdym razem w inny filtr do oddzielnej wymiennej butli. Mogą także wedle uznania ją podgrzewać, schładzać lub serwować nawet wrzątek.

Tego typu model w biurze czy innych ośrodkach sprawdzi się idealnie. Należy jednak dobrze zastanowić się nad zakupem, ponieważ ich ceny nie są bardzo niskie.