Mianem szat liturgicznych określany jest rodzaj odzieży, który znajduje zastosowanie podczas liturgii. O zasadach ich używania stanowi Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego – a precyzując, VI rozdział tego dokumentu opisujący rzeczy, jakie są niezbędne do sprawowania mszy świętej.

Ogromne zróżnicowanie w zakresie szat liturgicznych sprawia, że ich szycie wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także i dużych zasobów stricte teoretycznej wiedzy. Poszczególnym modelom są bowiem przypisane nie tylko konkretne fasony i zastosowania, ale także symbolika odgrywająca w liturgii rzymskokatolickiej niezwykle istotną rolę. Dlatego też w pracowni SlawTom przywiązuje się ogromną wagę do detali charakterystycznych dla poszczególnych szat liturgicznych.

Rodzaje szat liturgicznych

Stroje liturgiczne występują w wielu odmianach. Wymienia się tutaj

– ornaty: szaty wierzchnie zakładane przez kapłana do mszy świętej,

– alby: długie szaty w białym kolorze zakładane przez duchownych i ministrów wszystkich stopni,

– dalmatyki: własne szaty diakona nakładane na albę i stułę,

– kapy: nazywane nieszpornikami peleryny zakładane przez kapłanów na okoliczność uroczystych liturgii poza mszą świętą,

– stuły: szarfy zakładane przez kapłanów i diakonów podczas wielu czynności liturgicznych.

Mówiąc o szatach liturgicznych, nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć również o dawnych strojach, które obecnie są w określonych sytuacjach zakładane przez papieża. Mowa tutaj o takich szatach jak: subcinctorium, fanon, mantum oraz falda.

Elementy strojów liturgicznych

Warto przy tej sposobności wymienić elementy strojów liturgicznych takie jak: cingulum – pas lub gruby sznur z frędzlami oraz humerał – chusta zakładana na szyję lub ramiona przez osobę noszącą albę. Ponadto wyszczególnia się także elementy stroju liturgicznego zwane pontyfikaliami – prawo do ich stosowania przysługuje biskupom prowadzącym Eucharystię. Zaliczane są do nich: mitra, pierścień, piuska, pastorał oraz paliusz.

Jakość, detale i kolorystyka

Jak podkreślają pracownicy firmy SlawTom, o jakości szat liturgicznych, które są wykonywane na zamówienie, decyduje szereg czynników. Duże znaczenie mają zarówno wykończenia, nadające odzieży odpowiedniej trwałości i wytrzymałości, ale także zastosowane tkaniny. Przykładowo ornaty szyte są wysokogatunkowych tkanin żakardowych, tkanin typu elana, czy stretch etc. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, obowiązują barwy liturgiczne, do których przynależą: biel, czerń, zieleń, fiolet, róż oraz czerwień. Często spotyka się też stroje w kolorze złotym – zastępuje on powyższe barwy z wyjątkiem fioletu i czerni.

Pracownia szat liturgicznych Slaw Tom – alby kapłańskie – sprawdź już dziś