Ubrania robocze to część asortymentu, w który powinien zostać wyposażony każdy pracownik fizyczny. Dodatkowo odzież taka musi być dopasowana do stanowiska wykonywanej pracy. Chroni ona pracownika przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą narażać go na niebezpieczeństwo lub ingerować w zdrowie. Odzież robocza powinna również spełniać wymogi Państwowej Inspekcji Pracy, które regulowane są poprzez zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Wymogiem, który powinien zostać spełniony przez każdego pracodawcę, jest regularne wymienianie ubrania roboczego pracownikom. Jak często taka czynność powinna się odbywać?

Ubranie robocze jest zdatne do użytku do momentu, kiedy posiada właściwości ochronne

Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażenia pracownika fizycznego w ubranie robocze, spełniające wymogi stanowiska, na którym zatrudniony jest ów pracownik. Koszt ponoszony jest oczywiście przez pracodawcę. Ubranie robocze musi chronić pracownika przed czynnikami szkodliwymi. W momencie, kiedy odzież przestaje spełniać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, powinna zostać wymieniona. Szczególnie ważne jest to w zakładach pracy, w których wytwarzane są substancje chemiczne, zagrażające zdrowiu pracownika. Jego ubranie robocze powinno być regularnie odkażane i czyszczone. W momencie, kiedy nie ma takiej możliwości, koniecznością jest wymiana odzieży na inną.

Ubranie robocze przeznaczone jest na określony okres

Okres, na jaki ubranie robocze jest przeznaczone dla pracownika ustala sam pracodawca. Powinno zostać to określone w zarządzeniu wewnętrznym przedsiębiorstwa. Nie zmienia to jednak faktu, że czas użytkowania ubrań roboczych powinien nie być dłuższy, niż ich zdatność. W momencie, kiedy odzież robocza przestaje spełniać warunki ochronne, powinna zostać wymieniona. Każdy pracownik fizyczny powinien znać zasady, które regulują jego prawo do posiadania i korzystania z odzieży roboczej. Leży to zarówno w kwestii komfortu i odpowiednich warunków pracy, jak i zabezpieczenia jego zdrowia.

Poszukujesz hurtowni która pomoże Ci dobrać ubranie do potrzeb Twoich pracowników? Wybierz ubrania robocze Toruń, Bydgoszcz oraz inne miasta województwa kujawsko-pomorskiego – na tym terenie dostarczamy towar bezpłatnie. Zadzwoń – doradzimy i pomożemy w wybraniu odpowiedniego ubrania roboczego.