Pomysł na prezent nie zawsze pojawia się w porę, niejednokrotnie trzeba więc sięgnąć po podarunki cechujące się dużą dozą uniwersalności i odpowiednie na wiele okazji. Podobne zachowanie będzie też właściwe w przypadku, gdy trzeba wręczyć upominek komuś spoza kręgu bliskich znajomych, czyli osobie, o której wiemy niewiele, ale jest dla nas ważna. Elegancko przybrane kosze wydają się dość ciekawym, a przy tym efektownym rozwiązaniem – sprawiają dużo radości, prezentują się ładnie i elegancko.

Kosze świąteczne

Jedną z popularnych okazji, na które można wręczyć w prezencie „kosz obfitości” są święta Bożego Narodzenia. Naturalnie w tej wersji kosz niejednokrotnie bywa odpowiednio, klimatycznie przybrany, a jego zawartość również nawiązuje do nastroju tych świąt. Bywa, że zamiast typowej formy kosza (z rączką lub uszami), przybiera on kształt wiklinowej skrzynki, a nawet kufra. Przybranie w bożonarodzeniowym stylu utrzymane jest zazwyczaj w efektownym zestawie barwnym. Nierzadko są to złoty, srebrny mieszane z czerwienią, zielenią czy jasnym brązem właściwym dla wyrobów wiklinowych. Stosuje się też elementy takie jak kokardy i wstążki, stylizowane kwiaty „gwiazdy betlejemskiej”, iglaste gałązki, bombki, fragmenty innych dekoracji choinkowych, itd. Czasami zamiast pewnego przepychu w dekoracji twórcy kosza stawiają na prostotę, więc ozdób jest mało – za to są bardzo wysmakowane i eleganckie.

Dla kogo kosz świąteczny będzie dobrym prezentem?

Najlepsze prezenty świąteczne to takie, których odbiorca poczuje się w pewien sposób wyróżniony, doceniony. Jak uzyskać ten efekt zakładając z góry, że kosz będzie podarunkiem uniwersalnym? Wykorzystuje się w tym celu modyfikowalny wygląd prezentu oraz jego zawartość, bo wiadomo – pustych koszy się nie wręcza. W przypadku zawartości warto chociaż trochę zainteresować się, co lubi obdarowywana osoba. Na pewno istnieje kilka możliwości w miarę wszechstronnych wyborów, na przykład słodycze czy alkohol. Jednak nawet podejmując taką decyzję można trafić albo nie trafić w gust. Sugerowane jest więc dokonanie choćby pobieżnej oceny preferencji potencjalnego odbiorcy prezentu. Bliższym znajomym lub innym, o których wiemy więcej, można wręczyć tradycyjny podarunek w opakowaniu przypominającym kosz lub kosz z „profilowaną” zawartością.

Dużo, więcej, najwięcej

Kosze takie przypominają niejednokrotnie paczki świąteczne. W ładnym, zachęcającym opakowaniu kryje się dużo miłych drobiazgów bądź smacznych produktów żywnościowych. Kosze świąteczne plusują jednak dodatkowo oryginalną formą i dekoracjami warstwy zewnętrznej. Trzeba się z nimi delikatniej obchodzić, częściej więc wręczane są osobom dorosłym niż np. dzieciom. Jeśli zaś chodzi o możliwe rozmiary takiego prezentu, ograniczeniem jest oczywiście wypełniacz (tak samo funkcjonują paczki świąteczne) i kwestie związane z transportem podarunku do rąk odbiorcy. Eksploracja kosza, który przypomina mityczny róg obfitości, stanowi miłe przeżycie dla każdego, niezależnie od wieku.

Jak zdobyć kosze świąteczne?

Prezenty świąteczne można wykonywać samodzielnie lub częściowo samodzielnie, co w przypadku kosza wymaga zakupienia „szkieletu”, udekorowania go i oczywiście wypełnienia. Istnieje też możliwość zamawiania gotowych koszy odpowiadających upodobaniom kupującego i odbiorcy prezentu. Gotowe w niczym nie ustępują wynikom ekspresji twórczej, a nawet bywają czasem lepszym wyborem, bo są mniej osobiste i stworzone z dbałością o każdy szczegół. W ofercie znaleźć można kosze nie tylko bożonarodzeniowe, ale wielkanocne, urodzinowe i wiele innych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą wykonującą kosze świąteczne: Naszekosze.eu