Każda, nawet najtrwalsza podłoga, po latach intensywnego użytkowania będzie wymagała odświeżenia. Zobacz, jak przygotować parkiet do remontu i jak przeprowadzić prace naprawcze oraz konserwacyjne. Jeśli podołamy temu zadaniu, będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem pokoju przez kolejne lata.

Odświeżamy lakierowaną podłogę

Najczęściej spotykanym sposobem zabezpieczania drewnianej podłogi jest lakierowanie. Preparat nakładany jest zazwyczaj w kilku warstwach, co znacząco podnosi czas użytkowania parkietu bez konieczności naprawy. Płytkie ubytki i zarysowania można wypełnić za pomocą specjalnych mazaków lub wosków koloryzujących. W przypadku uszkodzeń mechanicznych o większej powierzchni konieczne jest odtłuszczenie fragmentu posadzki, zmatowienie za pomocą wełny stalowej i ponowne pokrycie lakierem.

Cyklinowanie parkietu

Jeśli jednak drobne naprawy okażą się niewystarczające i odświeżenia wymagać będzie większa część podłogi, warto rozważyć cyklinowanie. Proces ten polega na zeszlifowaniu zniszczonej wierzchniej warstwy parkietu. Do tego celu służą specjalne maszyny – cykliniarki taśmowe. Ich zastosowanie ograniczone jest jednak charakterem parkietu. Cykliniarki sprawdzą się jedynie w przypadku posadzki przyklejonej do podłoża – w przeciwnym razie konieczne będzie szlifowanie za pomocą drucianej szczotki i papieru ściernego. Cyklinowanie posadzki należy przeprowadzić kilkukrotnie, zmieniając gradację papieru ściernego. Po zakończeniu pracy należy dokładnie wyczyścić podłogę, tak aby uwidocznić ubytki i szczeliny wymagające wypełnienia odpowiednim preparatem zawierającym żywice. Przed ponownym polakierowaniem podłogi warto zastosować podkład – pozwoli to na lepsze zabezpieczenie powierzchni drewna i zmniejszy koszty lakierowania. Gdy podkład wyschnie, możemy przystąpić do ostatniego etapu odnawiania podłogi. Za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego nanosimy lakier na całą powierzchnię parkietu. Następnie pozostawiamy podłogę do wyschnięcia na czas określony przez producenta lakieru. Po upływie wskazanego czasu nanosimy kolejną warstwę. Aby zapewnić naszej podłodze piękny wygląd i trwałość, warto nanieść dwie lub trzy warstwy lakieru. Warto wiedzieć, że możemy też położyć po prostu nowe panele na parkiecie – wymaga to jednak starannego przygotowania podłoża.

Barwienie drewna

Renowacja parkietu drewnianego to także dobra okazja na zmianę wystroju wnętrza. Po usunięciu starego lakieru możemy pokusić się o zmianę barwy drewna. Jeśli interesuje nas styl skandynawski, warto rozjaśnić podłogę za pomocą zawierającego pigmenty lakieru, oleju lub bejcy. Brąz świetnie sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym. Klasyczne aranżacje dobrze prezentować się będą na podłodze w ciemnym, egzotycznym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem jest także pokrycie podłogi farbą kryjącą. Na taki zabieg decydują się zazwyczaj właściciele parkietów wcześniej już malowanych, których naturalny rysunek drewna nie jest widoczny.

Renowacja drewnianego parkietu wymaga sporo pracy, lecz efekt jaki uzyskamy z pewnością to wynagrodzi. Wycyklinowana podłoga będzie wyglądała jak nowa, a systematycznie konserwowana i starannie czyszczona posłuży nam przez lata.