Zapewne wielu naszych czytelników miało wątpliwą przyjemność kupienia jakiegoś przedmiotu po wyjątkowo niskiej cenie, który później zupełnie ich rozczarował swoją kiepską jakością. Tak dzieje się zwykle, gdy przemożna chęć zaoszczędzenia zaczyna górować nad racjonalną, chłodną kalkulacją, a konsekwencją tego jest konieczność kupienia innego, lepszego produktu. W efekcie takiego działania płacimy dwa razy za to samo.
Jakość na budowie ważniejsza od ceny
Obiekty budowlane są najczęściej inwestycjami, które mają służyć nam w bardzo długim okresie. Z tego też powodu tak w momencie ich projektowania, jaki i w fazie ich realizacji należy dochowywać szczególnej staranności. O ile bowiem stosunkowo łatwo można wymienić jakiś kiepski, stosunkowo tani, a nawet nieco wartościowszy przedmiot na nowy, to z wadliwie postawionym budynkiem już tak łatwo nie jest. W budownictwie sprawa jakości to rzecz pierwszorzędnej wagi. Każdy, nawet niezbyt zaznajomiony z arkanami rzemiosła budowlanego człowiek, może bez trudu wyobrazić sobie, jak olbrzymie kłopoty mogą wiązać się np. w przypadku postawienia domu na źle zaizolowanych lub słabych fundamentach, albo w razie dobrania nieodpowiedniego drewna na krokwie dachu itd. Późniejsze poprawki lub wręcz przebudowy będą z pewnością nie tylko kosztowne, lecz i uciążliwe. W tym kontekście jasne staje się, jakie znaczenie dla prawidłowej realizacji inwestycji budowlanych może mieć wybór generalnego wykonawcy. O tym, jakie zadania ciążą na takim podmiocie i jak prawidłowo wybrać przedsiębiorstwo, które prawidłowo i bez zakłóceń poprowadzi budowę, opowiedzieli nam specjaliści z firmy ŁĘGPRZEM z Krakowa.
Doświadczenie i profesjonalizm – najważniejsze atuty generalnego wykonawcy
Generalnemu wykonawcy można zlecić nie tylko budowę samego obiektu, lecz i szereg działań ją poprzedzających, a także kończących. Do najczęstszych zadań z zakresu generalnego wykonawstwa należy:
- załatwienie wszystkich formalności zezwalających na rozpoczęcie budowy,
- zaproponowanie zestawienia materiałowego,
- sporządzenie kosztorysu oraz harmonogramu robót i dostawy materiałów,
- kupno materiałów,
- zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu i maszyn oraz wybór ekip budowlanych wraz z wynegocjowaniem odpowiednich cen,
- opracowanie bezpiecznego planu prowadzenia prac, zabezpieczenie placu budowy,
- uporządkować teren po zakończeniu budowy,
- zdać nieruchomość inwestorowi i przeszkolić administratora obiektu w zakresie obsługi zainstalowanych systemów.
To niepełna lista obowiązków, którymi można obarczyć generalnego wykonawcę budowlanego, lecz już tylko to wystarczająco dobitnie uzmysławia, jak istotną rolę on odgrywa. Wybierając zatem firmę lub przedsiębiorstwo, które poprowadzi naszą budowę, sprawdźmy przede wszystkim jego kompetencje, fachowość i doświadczenie. Szczególnie ważna jest tutaj odpowiednia kadra inżynierska oraz wybór kierownika budowy. Pamiętajmy o tym, że zatrudnienie generalnego wykonawcy stanowi w koszcie całej inwestycji stosunkowo niewielką pozycję, dlatego też nie warto tutaj oszczędzać. Lepiej zapłacić nieco więcej sprawdzonej i doświadczonej firmie, by uniknąć ewentualnych kłopotów w przyszłości, niż zatrudniać wykonawcę taniego, lecz nie dającego gwarancji właściwej realizacji naszej inwestycji.