Jeśli planujemy budowę lub większy remont domu, być może warto rozważyć założenie w nim systemu klimatyzacji.

Jest to wielka wygoda i udogodnienie, nie tylko ze względu na ochłodę latem, ale i z powodów istotnych dla naszego zdrowia.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzeń i przewodów klimatyzacji już w projekcie budynku, co umożliwia ich zamaskowanie, a zarazem najlepsze i najkorzystniejsze rozmieszczenie. Nie byłoby później problemów z reorganizacją wnętrza i wystroju. Jeśli jednak posiadamy już urządzony dom, nadal warto zastanowić czy chłodne, czyste powietrze nie byłoby jego najlepszym wypełnieniem, nawet za cenę małego remontu lub przemeblowania. Montaż klimatyzacji nie trwa długo i najlepiej przeprowadzić to wczesną wiosną, by już latem móc się cieszyć chłodnym, przyjemnym klimatem w domu, dającym ulgę podczas upałów.

Kwestie bezpieczeństwa

Jeśli już posiadamy w mieszkaniu lub w pracy system klimatyzacji, powinniśmy pamiętać o tym, aby co najmniej dwa razy w ciągu roku poddać te urządzenia serwisowaniu. Nieważne czy są to proste, nieskomplikowane mechanizmy, czy duży, nowoczesny, rozbudowany system. Każde z nich, najlepiej wiosną i jesienią, należy poddać czynnościom takim jak dezynfekcja i oczyszczanie wnętrza, czyszczenie części zewnętrznej i odgrzybianie, oraz nawet częściej niż dwa razy do roku – wymiana filtrów.

Oprócz oczyszczenia samego urządzenia głównego klimatyzatora, również system wentylacji wymaga regularnego przeglądu i uporządkowania. Jego przewody gromadzi bowiem dość dużo kurzu i zanieczyszczeń. Dla pełnego bezpieczeństwa, raz na kilka lat należałoby też przeprowadzić pełną dezynfekcję całego systemu. Wiąże się to oczywiście z pewnymi trudnościami, z pewnością także i kosztami, ale czynności te pozwolą na zmniejszenie ryzyka, że w powietrzu które nas otacza, fruwać będą szkodliwe mikroorganizmy.

Zdrowotne korzyści z klimatyzacji

Wysokiej jakości klimatyzatory i odpowiednia wentylacja domu pomogą nam w ochronie domowników przed drażniącymi alergenami. Wszelkie pyłki roślin, zarodniki pleśni czy grzybów, zwierzęca sierść i kurz nie pozwalają alergikom cieszyć się wiosną, doskwierając im nawet w mieszkaniach. Jednak jeśli te są wyposażone w klimatyzatory z nowoczesnymi, zaawansowanymi filtrami, powietrze wokół staje się dużo czystsze, zmniejszając objawy alergii. Szczególnie korzystne wydaje się to w przypadku osób bardziej podatnych na choroby, o obniżonej odporności.

Jak widać klimatyzacja w domu to nie tylko ochłoda podczas upałów, ale i liczne korzyści dla zdrowia.