odkurzacze centralne

Centralne odkurzacze zaczynają z dnia na dzień stawać się coraz bardziej popularne, ponieważ jest to dosyć wygodne rozwiązanie, którego na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać.

Pomimo tego, iż są one dosyć sporą nowością na rynku, to jednak wiele osób zaczyna sięgać po taką innowacyjność z uwagi na bardzo dużą liczbę zalet takiego odkurzacza. Z jakich jednak elementów składa się taki centralny odkurzacz?

Odkurzacz tradycyjny a centralny
Działanie odkurzaczy tradycyjnych bardzo dobrze znane jest niejednej osobie, dlatego też nie ma się w zasadzie dziwić, iż zaczynają one powoli odchodzić do lamusa. Dlaczego? Z tego względu, gdyż wydmuchują one zasysane powietrze, przez co w mieszkaniu zaczyna pojawiać się charakterystyczny zapach, który nie należy niestety do najprzyjemniejszych. Oprócz tego zassane zanieczyszczenia bardzo często lądują z powrotem w mieszkaniu, przez co sprzątanie okazuje się mało efektywne. Jeśli chodzi natomiast o odkurzacze centralne, to w ich przypadku o takich wadach nie ma w ogóle mowy, jednak osoby, które decydują się na ich zakup, muszą liczyć się z wykonaniem w domu specjalnej instalacji.

Jednostka centralna
Najważniejszym elementem odkurzaczy są jednostki centralne, które można śmiało porównać do korpusu znajdującego się w klasycznym odkurzaczu. Warto jednak wiedzieć o tym, iż taka jednostka instalowana jest w niewidocznym miejscu, czyli np. w piwnicy lub specjalnie w tym celu przygotowanym składziku. W sklepach odkurzacze centralne można zakupić w dwóch różnych wersjach, a mianowicie w kompaktowej oraz modułowej. Czym jednak różnią się one między sobą? Jeśli chodzi o wersję kompaktową, to jednostka centralna wyposażona została w separator zanieczyszczeń, turbinę oraz zbiornik gromadzący zanieczyszczenia, natomiast w przypadku wersji modułowej turbina zamknięta jest w oddzielnej obudowie, przez co pozostałe elementy są nieco większe i mogą pomieścić większe ilości zanieczyszczeń.

Wąż i gniazda ssące
Kolejnym dosyć istotnym elementem odkurzacza centralnego są specjalne gniazda ssące, które powinny zostać umieszczone w centralnych punktach mieszkania, czyli w pobliżu pomieszczeń, które będą odkurzane. Oprócz gniazda bardzo ważny jest również wąż, którym zanieczyszczenia będą transportowane do jednostki centralnej. Taki wąż nie różni się w zasadzie niczym od węża stosowanego w odkurzaczach tradycyjnych, jednak jest nieco dłuższy.