Moda na ozdabianie ścian zmienia się z z roku na rok, a projektanci wymyślają coraz to bardziej innowacyjne pomysły na aranżacje ścienne. Jednym z pomysłów jest ciesząca się bardzo dużą popularnością fototapeta, która przyszła do Polski jeszcze w latach 90′. Moda na fototapetę przyszła do nas z Azji, natomiast tak jak szybko przyszła, tak szybko wyszła z mody.

Przez jakiś czas uważano fototapetę za kicz, a sama aranżacja odeszła w zapomnienie. Ale jak to wiadomo – moda przychodzi i odchodzi, by później zagościć w naszych domach na nowo. Tak tez było z fototapetą – jest teraz najmodniejszą aranżacją ścienną, a jej wzornictwo zachwyca bez dwóch zdań.

Wszyscy Ci, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z fototapetą i mieć takową aranżację ścienną w domu czy tez biurze zastanawiają się, od czego zacząć. Jest kilka wskazówek, które ułatwią cały proces, a dzięki nim efekt na ścianie będzie cieszył każdego, kto na fototapetę się zdecyduje.

Przede wszystkim musimy się zastanowić, w jakim pomieszczeniu chcielibyśmy umieścić fototapetę. Kiedyś fototapeta była przeznaczona tylko i wyłącznie do pokoju, a dzisiaj możemy ją wykorzystać zarówno w łazience, kuchni, jak i pokoju dziennym. Jest to o tyle ważne, że każde pomieszczenie wymaga innej struktury materiału, ze względu na warunki panujące w pomieszczeniu. Dajmy na to łazienka – wilgoć i obecność wody zniszczy fototapetę do pokoju dziennego – będziemy musieli wybrać specjalną do łazienki, dla której tego typu uwarunkowania nie będą problemem.

Jak już wybierzemy pomieszczenie, to musimy zastanowić się and wzorem – najprzyjemniejszą częścią wybierania fototapety. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i jest to kwestia zupełnie indywidualna, natomiast pamiętać musimy o jednym – musimy zachować spójność kolorystyczną, by nowa aranżacja nie była kiczem. Również należy brać pod uwagę kolorystykę mebli oraz innych akcesoriów, które tworzą całość.

Wspaniałą zaletę fototapety jest fakt, że bez problemu umieścimy ją na każdej ścianie – bez znaczenia jaki to wymiar. Natomiast warto wymierzyć wszystkie ściany i powierzchnię, którą chcemy zagospodarować przed zakupie. Fototapety na wymiar to z pewnością duże ułatwienie, które daje dużo możliwości.

W kwestii samego montażu fototapety mamy dwa wyjścia – zdać się na fachowca lub zrobić to samemu. Oczywiście pierwsza opcja będzie dużo bezpieczniejsza, gdyż będziemy mieli pewność, że na pewno wszystko się uda. Jeśli posiadamy doświadczenie w kwestii kładzenia fototapety, czy chociażby standardowej tapety – możemy zrobić to sami. Najważniejsze to dobrać odpowiedni klej, którego użyjemy do montażu. Warto wspomnieć, że niektóre fototapety są tymi samoprzylepnymi, co zdecydowanie będzie dużo łatwiejsze i mniej skomplikowane. Podczas kładzenia fototapety na ścianie należy być ostrożnym i unikać powstania uwypukleń czy purchli powietrza – dokładność jest tutaj wymagana, by uzyskać pożądany efekt.

Fototapeta jest wspaniałą aranżacją ściany, która jest jednocześnie tą oryginalną i indywidualną. Producenci fototapet dają nam bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o wzornictwo i różnorodną kolorystykę. Nic więc dziwnego, że fototapeta wróciła do mody i zachwyca coraz to więcej osób.