dom inteligentny

Większość osób marzy o tym, aby posiadać własny dom, choć na co dzień gnieżdżą się w mieszkaniach w blokach. Ideałem jest oczywiście dom inteligentny, który posiada wiele udogodnień i w którym zdalnie można dokonać wielu ustawień, a on tylko spełnia nasze życzenia.

Takie domy są nie tylko bardzo energooszczędne i ekologiczne, ale też pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Życie w domu inteligentnym to czysta przyjemność, ponieważ codziennie rano może nas budzić ulubiona muzyka oraz ciepła kawa, która pachnie z kuchni. Marzenia o tego typu rozwiązaniu wcale nie są nierealne, ponieważ coraz więcej firm oferuje możliwość postawienia domu inteligentnego i produkt ten można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Oczywiście, od ilości wybranych rozwiązań zależy cena całościowa takiej nieruchomości. Niektórzy decydują się na samodzielne zaprojektowanie i postawienie takiego domu, ale to wymaga już sporego nakładu pracy.

 

Jak dostosować dom do swoich potrzeb?

Decydując się na dom inteligentny, warto dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób i nad czym chcemy sterować. Większość osób ma możliwość włączenia i wyłączenia światła, klimatyzacji, ogrzewania, czy też muzyki w swoim domu. Można też ustawić konkretne pory, w których zamykają się lub otwierają rolety, włącza się piekarnik i ekspres do kawy, czy też podgrzewa się w domu sama podłoga. Dzięki temu, że na przykład ogrzewanie nie chodzi przez cały dzień, a załącza się dopiero pół godziny przed powrotem domowników, w skali roku generuje to spore oszczędności w opłatach.

 

Wystarczy wiedzieć, czego oczekuje się od swojego domu i jakie rozwiązania są dla danej rodziny najbardziej praktyczne. Całkiem inaczej można wyposażyć dom, w którym mieszkają małe dzieci i ten, w którym mieszka tylko jedna osoba.

 

Dom inteligentny – rozwiązanie ekologiczne

Dzisiaj bardzo ważnym jest, aby myśleć przyszłościowo i decydować się na rozwiązania, które pozwalają na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Nowoczesne domy inteligentne najczęściej wyposażone są w panele fotowoltaiczne, dzięki którym dom sam generuje dla siebie prąd i z niego korzysta. Nadmiary energii można również sprzedawać. Zakup takich paneli zwraca się bardzo szybko. Istnieje także możliwość filtrowania wody, czy też pozyskiwania wody z deszczówki w celu podlewania i nawadniania ogrodu.

 

Tego typu domy są również wyposażone w bardzo dobrej klasy systemy alarmowe. Nie warto z nich rezygnować, aby móc cieszyć się spokojem we własnych czterech ścianach.