Pół wieku temu produkcja przemysłowa nie była tak wydajna jak w chwili obecnej. Pracownicy większość operacji musieli wykonywać samodzielnie, gdyż technologia nie była jeszcze na tyle rozwinięta, aby skutecznie wspomóc proces produkcyjny. W dzisiejszych czasach automatyzacja linii produkcyjnych jest w stanie w znacznym stopniu odciążyć człowieka, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie go zastąpić. Bywa, że jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ wiele ze stanowisk dotąd obejmowanych przez ludzi jest likwidowanych właśnie w związku z zastosowaniem maszyny.

Niemniej jednak automatyzacja nigdy nie miała na celu zastąpienie człowieka, a jedynie usprawnienie produkcji poprzez wsparcie pracowników. Nadal istnieje wiele operacji, których urządzenia nie są w stanie wykonać.

 

Wszystko tak naprawdę zależy do branży oraz zaawansowania technologicznego linii produkcyjnej. W jednym przypadku produkt od początku do końca jest wykonany maszynowo, natomiast czasem operacje takie jak segregacja czy pakowanie wykonywane są ręcznie. Branża masarska jest tego doskonałym przykładem. Mięso musi przejść najpierw przez ręce człowieka, aby trafić na taśmę, gdzie jest już odpowiednio przetwarzane czy też pakowane. W perspektywie czasu bardzo prawdopodobne, że inżynierowie znajdą i na to sposób, aby urządzenia wykonywały to automatycznie jednak są takie prace, które naprawdę ciężko zautomatyzować. Nawet jeśli się to uda ktoś nadal musi trzymać nad wszystkim piecze. Proces kontrolny musi być nadzorowany przez człowieka, aby eliminować błędy powstałe z przyczyn awarii czy też błędu oprogramowania. Wyobraźmy sobie, że wykonując obróbkę jakieś materiału w maszynie CNC łamie się nóż skrawający. Maszyna nie będzie w stanie tego zauważyć, bowiem na takich elementach nie są mocowane czujniki. Wówczas jeśli operator szybko nie zareaguje to zostanie wyprodukowany wybrakowany wyrób. To wiąże za sobą niepotrzebne straty zarówno pieniędzy jak i czasu. Maszyny są przyszłością produkcji, ale należy pamiętać, że również one są narażone na usterki.

 

To właśnie człowiek jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Zautomatyzowana linia produkcyjna jest poddawana wielu obciążeniom. Pracując niemal bez przerwy, a intensywna eksploatacja wielu podzespołów doprowadza to ich zużycia bądź też uszkodzenia. To właśnie pracownicy odpowiedzialni za właściwie utrzymanie stanu technicznego dbają, aby wszystko to się nie posypało. Wiadomo, że długie przestoje generują straty tak więc nie można sobie na to pozwolić. Obsługa techniczna musi być obecna w każdym zakładzie produkcyjnym. Nie ma możliwości, aby zastąpić ją przez jakąkolwiek maszynę. Nie można zapominać również o kadrze zarządzającej poszczególnymi procesami. Automatyka ma za zadanie usprawnić system jednak to człowiek planuje produkcję stale monitorując czy wszystko przebiega według określonego wcześniej planu. Widać zatem doskonale, że są takie stanowiska, na których w dalszym ciągu nie można zastąpić czynnika ludzkiego za pomocą automatyzacji, a produkcja przebiega bezproblemowo jedynie wtedy, gdy człowiek i maszyna wzajemnie się uzupełniają.

Autorem artykułu jest firma Automatik – zapraszamy na http://przemyslowa-automatyka.com.pl w celu zapoznania się z ofertą.