klimatyzatory

Latem, szczególnie w okresie od czerwca do połowy sierpnia, jeśli nie jesteśmy akurat na urlopie, pragniemy uchronić się przed gorącym powietrzem i włączyć klimatyzację.

Jej kojąca ochłoda sprawia, że w takie dni znacznie częściej przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, włączamy też klimatyzację podczas podróży samochodem.

Podczas upalnych dni, klimatyzacja powinna przynosić nam ulgę. Jednak służy ona komfortowi i dobremu samopoczuciu tylko w przypadku, gdy jest odpowiednio eksploatowana, a do tego regularnie konserwowana lub poddawana naprawom i wymianie części w serwisie. Jeśli o to nie zadbamy, nieodpowiednio przeprowadzony montaż klimatyzacji lub rzadko serwisowana pompa ciepła może zamiast spodziewanej przyjemności… przynieść kłopoty zdrowotne i niepotrzebne komplikacje. Dlatego dbajmy o nią, w trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich. Najlepiej jeśli to zadanie wykona profesjonalny serwis klimatyzacji.

Czym grozi źle ustawiona i niekonserwowana klimatyzacja

Czasami dzieje się tak, że zamiast przyjemnej ochłody, odczuwamy temperaturę jako za niską (szczególnie w pracy gdzie nie mamy wpływu na jej wysokość), co sprawia, że wzrasta nasza podatność na wszelkie infekcje i zachorowania. Ponadto, jeśli różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrznym otoczeniem jest zbyt wielka, jesteśmy po wyjściu narażeni na termiczny szok. Normy wskazują, że latem klimatyzatory w pomieszczeniach powinny być ustawione na temperaturę między 23 a 25 stopniami Celsjusza.

Ponadto, bardzo ważne jest by filtry klimatyzacji nie były zabrudzone, ponieważ psuje to bardzo jakość powietrza w pomieszczeniach. Zabrudzenia na filtrze wpływają na mniejszą wydajność klimatyzatora, stąd problemy z utrzymaniem temperatury. Oprócz tego zanieczyszczenia te mogą sprzyjać rozwojowi chorób – wentylator może wówczas rozsiewać z wydmuchiwanym powietrzem zarazki, grzyby i niebezpieczne drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie i wymiana zużytych filtrów, na których nie należy oszczędzać. Najlepiej od razu po zakupie takiego sprzętu sprawdzić, gdzie jest najbliższy serwis z usługami typu chłodnictwo i klimatyzacja, i dowiedzieć się, jak często poddawać ten system serwisowaniu. Nasz organizm z pewnością będzie wdzięczny.