System gospodarczy

System gospodarczy czy zlecony – co wybrać, budując dom jednorodzinny?

Budując dom, do wyboru ma się dwa systemy: gospodarczy i zlecony. W systemie gospodarczym to inwestor samodzielnie zajmuje się najważniejszymi kwestiami związanymi z budową, jej nadzorem, wykonaniem prostych prac, czy zdobyciem materiałów. W systemie zleconym obowiązki te przejmuje wykonawca generalny, czyli firma, która zajmuje się kompleksową budową. Trudno wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Wiele zależy od sytuacji, dlatego warto dowiedzieć się nieco na temat obu systemów, zanim podejmie się decyzję.

Na czym polega budowa systemem gospodarczym?

Przede wszystkim biorąc pod uwagę system gospodarczy, należy pamiętać, że potrafi on być naprawdę wymagający, szczególnie pod kątem czasu, jaki musi poświęcić inwestor. W tym systemie spada na niego dużo obowiązków, w tym znalezienie odpowiednich fachowców, zakup materiałów budowlanych, nadzór prac, czy pilnowanie harmonogramu. Jeśli inwestor nie poświęci odpowiedniej ilości czasu, budowa może się opóźniać lub co gorsza, drobne niedopatrzenia mogą przerodzić się w kosztowne błędy.

Najczęściej wymienianą zaletą systemu gospodarczego są jego koszty – ponieważ wszystko jest w rękach inwestora, przy odrobinie doświadczenia może on zaoszczędzić na różnych etapach budowy. Oszczędności te wiążą się między innymi z wyszukiwaniem najlepszych ofert ekip budowlanych i fachowców oraz samodzielnym wykonywaniem tych prac, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności ani pozwoleń. Zamiast indywidualnych projektów poleca się wybór projektu gotowego z bazy pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow i jego realizację na dość standardowej działce, żeby ograniczyć koszty dodatkowe.

Wady i zalety systemu zleconego

System zlecony nie wymaga zaangażowania inwestora. Tu wszystkie najważniejsze obowiązki związane z budową przejmuje wykonawca generalny, czyli firma oferująca kompleksową budowę. W ten sposób budowa domu staje się dostępna dla każdego, w tym osób, które nie mają żadnego doświadczenia budowlanego lub z różnych powodów nie mogą zainwestować w ten proces własnego czasu.

Jedną z największych zalet systemu zleconego jest szybkie ukończenie budowy. Kiedy zajmuje się tym jedna firma, można uniknąć wielu opóźnień związanych z przekazywaniem prac pomiędzy ekipami. Firmy oferujące kompleksową budowę mają doświadczonych fachowców zajmujących się pracami tego typu od wielu lat, przez co szybkie wykonanie wynika także z ich wprawy i doświadczenia.

Jako wadę systemu zleconego zwykle podaje się jego wysokie koszty. Ile rzeczywiście będzie kosztować budowa domu w ten sposób sprawdzić można w internetowym kalkulatorze na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. W koszty systemu zleconego oczywiście wpisuje się należność za wykonanie usług dla wykonawcy generalnego. Korzyścią jest jednak wygoda, wsparcie specjalistów, a także szybkie i solidne wykonanie. Warto pamiętać również, że oszczędność związana z systemem gospodarczym może okazać się złudna dla kogoś, kto nie potrafi samodzielnie poprowadzić budowy.

Zakres współpracy z firmą od kompleksowej budowy może być różny. Często obejmuje on prace budowlane po otrzymaniu pozwolenia na budowę, łącznie z przygotowaniem terenu działki, aż po odbiór gotowego budynku. Pomoc może być jeszcze szersza – firma New-House wspiera inwestorów nawet na etapie pozyskiwania finansowania, czy wyboru projektu i działki. Pełna oferta firmy dostępna jest pod adresem https://new-house.com.pl/oferta.