soczewki kontaktowe

Wiele osób rozważających zakup soczewek kontaktowych ma obawy, czy poradzi sobie z aplikacją oraz późniejszym ściągnięciem soczewek. Spora część z nich nie wyobraża sobie, w jaki sposób można samodzielnie założyć, a następnie wyciągnąć soczewkę kontaktową z oka.

Tymczasem zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie soczewek kontaktowych to czynności niezwykle łatwe, wręcz intuicyjne i zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka dni, aby dojść do wprawy, jeśli chodzi o ich codzienne wykonywanie. Aby delikatnie i skutecznie zdjąć soczewki kontaktowe, należy przede wszystkim być spokojnym i zrelaksowanym. Szczególnie istotne jest, aby pierwsze próby usunięcia soczewek odbywały się w spokojnych okolicznościach, tak, aby ich użytkownik nie odczuwał stresu czy dyskomfortu. Podczas pierwszych prób szczególne ważne jest odpowiednie nastawienie – warto zadbać o to, aby się nie denerwować, gdyż to z pewnością zwiększy szanse powodzenia. Przed rozpoczęciem zdejmowania soczewek zapewnijmy sobie niezbędny minimum higieny. W tym celu warto umyć oraz zdezynfekować ręce, tak, aby nie wprowadzić do oka żadnych groźnych bakterii.

Następnie dłonie należy dokładnie osuszyć, tak, aby woda nie dostała się do oka podczas zdejmowania soczewek. Gdy już przygotujemy swoje ręce, przystępujemy do przygotowania naszych oczu. Warto przed ściągnięciem soczewki kilkakrotnie pomrugać, aby nawilżyć soczewkę i w rezultacie ułatwić jej usunięcie. Następnie należy ustawić się przed lustrem i przy pomocy palca wskazującego lewej dłoni u osób praworęcznych (analogicznie prawej dłoni u osób leworęcznych) odciągamy do góry górną powiekę. Potem przy pomocy palca środkowego tej samej dłoni odciągamy w dół dolną powiekę. Teraz do akcji należy zaangażować prawą dłoń – używając palca wskazującego lewej dłoni należy przeciągnąć soczewkę w dół na białko oka – w tym ułożeniu najłatwiej będzie ją usunąć. Następnie wystarczy lekko ścisnąć powierzchnię soczewki kciukiem i palcem wskazującym, po czym ściągnąć ją z oka.  Jeżeli na co dzień nosimy szkła kontaktowe jednodniowe, po ich ściągnięciu należy wyrzucić je do kosza.

Z kolei, jeżeli jesteśmy posiadaczami soczewek dwutygodniowych bądź miesięcznych, po ich zdjęciu należy wyczyścić je przy pomocy dedykowanego w tym celu płynu i umieścić w specjalnym pojemniczku. Jak widać proces zdejmowania soczewek jest naprawdę prosty i przy odrobinie wprawy nie zajmuje wiele czasu. Z całą pewnością przy pomocy powyższych wskazówek nawet osoba początkująca z łatwością poradzi sobie z tą naprawdę prostą czynnością. Dowiedz się więcej na https://www.acuvue.pl/uzytkowanie-pielegnacja-soczewek/noszenie-soczewek-kontaktowych/zakladanie-zdejmowanie