Pompy spożywcze

Pompy spożywcze to ten element wyposażenia fabryki, który wielu przedsiębiorców nadal uważa za okazję do oszczędności. Warto jednak pamiętać, że warunki, w jakich korzysta się z pomp spożywczych, są przedmiotem precyzyjnych i rygorystycznych przepisów polskiego prawa zaś każde, nawet pozornie drobne niedopatrzenie w tym względzie może skutkować naprawdę wysoką karą finansową.

Chociażby z tego powodu eksperci twierdzą, że próby szukania oszczędności poprzez zakup używanego sprzętu nie są w tym wypadku najszczęśliwszym pomysłem. Co więcej, nawet zakup jeśli kupujemy nowe pompy lub części do pomp, nie możemy mieć pełnej gwarancji, że sprzęt będzie prawidłowo spełniał swoje funkcje. Dla tej przyczyny zakupu pomp spożywczych oraz akcesoriów do nich najlepiej jest dokonywać tylko i wyłącznie w renomowanych, sprawdzonych punktach sprzedaży.

Co warto wiedzieć o pompach spożywczych?

Jak już wspominano, korzystanie z takich urządzeń, jak pompy spożywcze jest w Polsce regulowane przez szczegółowe przepisy odpowiednich dziedzin prawa. Według aktualnego polskiego ustawodawstwa, pompy spożywcze, które mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym lub kosmetycznym muszą spełniać szereg określonych kryteriów. Przede wszystkim, każdy element składowy pompy spożywczej musi być wykonany z elementów, które sa prawnie dopuszczone do kontaktu z żywnością oraz połproduktami, z których korzysta się w trakcie procesu produkcji. Pompa spożywcza dopuszczona do obrotu musi posiadać certyfikaty FDA oraz PZH.

Pompy spożywcze muszę również cechować się łatwością mycia, konserwacji, montażu oraz demontażu lub też posiadać konstrukcję umożliwiającą czyszczenie pompy w układzie zamkniętym.

Oprócz tego, pompy spożywcze oraz wszystkie ich akcesoria musza również spełniać inne wymogi, w tym między innymi zdolność do bezpiecznego transportu produktów, możliwość pracy w zmiennej temperaturze a także bardzo wysoką odporność na działanie substancji chemicznych.

Warto mieć świadomośc, że liczba szczegółowych kryteriow formalnych, jakie muszą być spełnione przez pompy spożywcze, jest o wiele większa. Z tego powodu, szukanie na własną rękę tańszych rozwiązań w tym zakresie jest stanowczo przeciwskazane: w najlepszym razie może się to skończyć wysoką karą finansową, a najgorszym razie awarią pompy lub którejś z jej części, w rezultacie czego dojdzie na przykład do skażenia żywności. Najlepiej jest więc korzystać tylko i wyłącznie z certyfikowanego sprzętu, który pochodzi z pewnych, sprawdzonych źródeł.