W życiu codziennym korzystamy z wielu przedmiotów wykonywanych za pomocą metaloplastyki. Bardzo często zdarza się nam zadawać sobie pytanie w jaki sposób został wykonany interesujący nas produkt. Artykuły z metalu bądź też jego stopów są zazwyczaj jednolitym elementem, na którym nie widać łączeń chociażby za pomocą spawania. Jest to możliwe korzystając z procesu ich odlewania. Odlewnictwo jest metodą formowania polegającą na zalaniu odpowiednio wcześniej przygotowanej formy ciekłym materiałem, którym przeważnie jest metal bądź też różne rodzaje stopów, a następnie poddaniu go procesowi krzepnięcia w taki sposób, żeby otrzymać produkt o odpowiednich właściwościach.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że takie końcówki do suwaków, ozdoby czy gniazda metalowe są uzyskiwane właśnie dzięki takiej metodzie. Wykonując odpowiednią formę jesteśmy w stanie stworzyć absolutnie każdy wzór. Trzeba jednak pamiętać, że proces produkcji za pomocą odlewnictwa jest nastawiony na duże ilości. Wykonywanie formy dla pojedynczej partii jest po prostu nieopłacalne. Istnieje wiele typów odlewnictwa rozróżnianych w zależności od procesu technologicznego.

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest niewątpliwe odlewnictwo ciśnieniowe. Polega ono na wtłaczaniu ciekłego metalu do formy pod wysokim ciśnieniem. Wykonywane jest ono zarówno w maszynach z gorącą komorą ciśnienia jak i zimną komorą ciśnienia. Proces ten posiada wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niemu możemy wytwarzać produkty w bardzo dokładnej tolerancji wymiarowej. Jest to niezwykle istotne chociażby w przypadku przemysłu motoryzacyjnego. Kolejnym plusem jest także mała chropowatość uzyskiwanych powierzchni, która wydaje się wręcz gładka. Skutkuje to ograniczeniem procesu obróbki skrawaniem, a niekiedy nawet całkowicie jego wyeliminowaniem. To z kolei przekłada się na zmniejszenie koszty produkcji. Stosowanie tej metody pozwala także na otrzymywanie odlewów o bardzo cienkich ściankach, tym samym zmniejszając ciężar powstałych elementów. Cieńsza ścianka to również mniej zużytego materiału, a zatem i większa wydajność produkcyjna. Ostatnią istotną zaletą, o której warto wspomnieć są bardzo dobre właściwości fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne odlewów, które są znacznie lepsze niż w przypadku stosowania innych metod.

 

Oczywiście wspomniana metoda posiada i pewne wady. Z pewnością można zaliczyć do nich wysoki koszt maszyn oraz wszelkiego oprzyrządowania. Dodatkowo, aby rozpocząć produkcję potrzebujemy dużo więcej czasu niż w przypadku alternatywnych sposobów. Z technicznego punktu widzenia trzeba również wspomnieć o tym, iż ograniczeniu ulega wielkość oraz masa odlewów. Nie jesteśmy w stanie wykonać elementów większych niż pozwala na to maszyna oraz zastosowane formy. W dodatku próba wykonania odlewu z grubszymi ściankami może skutkować porowatą powierzchnią produktu. Jednak chyba najistotniejszą wadą jest fakt, że odlewnictwo ciśnieniowe ogranicza się do stosowania jedynie niektórych stopów takich jak aluminium czy cyna.

Artykuł przygotowała Odlewnia ciśnieniowa ViroCast