Zapewne każdy choć raz w życiu słyszał o czymś takim jak druk offsetowy czy cyfrowy. Oczywiście, wiemy że chodzi o drukowanie. Ale w jakim celu druk offsetowy się stosuje i czym się tak naprawdę charakteryzuje? W jakich przypadkach lepiej będzie wybrać druk cyfrowy?

Druk offsetowy bardzo często zwany jest drukiem pośrednim. Termin druk pośredni używany jest ze względu na technikę stosowaną w druku offsetowym. Jest to druk pośredni ze względu na występowanie gumy w maszynie drukującej. Aby rozpocząć proces druku potrzebna jest nam matryca na której zapisany zostaje obraz do druku, z matrycy obraz odbija się na gumę, a następnie na podłoże jakim jest zazwyczaj papie. Nie jest to więc druk pośredni w przypadku, kiedy zadrukowanie podłoża następuje bezpośrednio z formy.

Czym charakteryzuje się więc druk offsetowy i jakie są jego zalety? Przede wszystkim bardzo duża wydajność. Druk offsetowy stosowany jest przede wszystkim do dużych nakładów. Zadrukowanie kilku arkuszy przy druku offsetowym jest zupełnie nieopłacalne bo drożej wychodzi wyprodukowanie samej matrycy – blachy aluminiowej. Tak więc druk offsetowy stosowany jest do wydruku gazet, czasopism, wszelkiego rodzaju form reklamowy – wizytówek, broszur, ulotek i tym podobnych. I tutaj należy też wspomnieć o tym, że maszyny do druku offsetowego dzielą się na dwa typy: maszyny do druku arkuszowego oraz do druku zwojowego. Druk arkuszowy jak sama nazwa mówi, używany jest do druku arkuszy. Arkusze to są wszystkie ulotki, broszury i wszystko to, co nie potrzebuje formatu większego niż standardowy. Maszyna do druku zwojowego możliwości ma dużo większe. Możemy ją wykorzystać do wydrukowania gazet, czasopism i innych tego typu wyrobów. Druk offsetowy wykorzystuje system CMYK, czyli cztery podstawowe kolory druku : cyjan, magenta, yellow i kontur – potocznie zwane niebieskim, różowym, żółtym i czarnym.

Co zatem cieszy się większą popularnością i co jest lepsze – druk offsetowy czy cyfrowy?

Obie metody dają ten sam efekt końcowy, a największą różnicą dla klienta będzie czas realizacji zamówienia oraz koszt. W przypadku, kiedy klient składa zamówienie na niezbyt duży nakład – zdecydowanie tańszy dla niego będzie druk cyfrowy. Przygotowanie formy drukarskiej do druku offsetowego jest drogie i opłaca się jedynie przy dużych nakładach. Jeśli jest to zatem duże zamówienie z dużym nakładem, to zdecydowanie lepszy będzie druk offsetowy. Pamiętać też musimy o czasie realizacji zamówienia. Ze względu na samą technologię druku offsetowego, konieczność przygotowania formy drukarskiej, kalibrację maszyny, szereg innych czynności przy druku offsetowym – druk cyfrowy ma zdecydowaną przewagę czasową nad drukiem offsetowym. Również maszyna do druku cyfrowego jest dużo prostsza w obsłudze, aniżeli maszyna offsetowa. Druk cyfrowy to głównie guziki i mocno rozwinięta elektronika. Maszyna offsetowa zaś rządzi się swoimi prawami i wymaga dużego doświadczenia drukarza.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, która przemawiałaby za jedną lub drugą techniką druku. Obie mają swoje wady i zalety, a wybór zależy wyłącznie od zamówienie – czyli kwestii zupełnie indywidualnej.

Artykuł przygotowała firma Commercial Progress, oferująca namioty reklamowe w Warszawie i kasetony. Poligrafia od A do Z.