Decydując się na otworzenie własnej działalności wydaje się nam, że najtrudniejszy jest zawsze wybór jej profilu. To w jakiej branży będziemy działać będzie mieć wpływ na nasz ewentualny rozwój oraz sukces. Stąd też wielu przyszłych przedsiębiorców długo zmaga się z obawami jakie towarzyszą temu wyborowi. Kiedy jednak decydujemy się na konkretną branże to wówczas okazuje się, że spadają nam na głowę nowe zmartwienia. Jednym z nich jest wynajem i wybór powierzchni użytkowej. W zależności do rodzaju działalności zapotrzebowanie jest różne, ale zawsze trzeba brać pod uwagę klika czynników, w tym jeden najważniejszy.

Jest nim niewątpliwie lokalizacja. Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest miejsce prowadzenia naszej działalności. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, kiedy musimy mieć kontakt z klientem. Wszyscy Ci, którzy wykonują zlecenia zdalnie nie potrzebują biura w jakimś specjalnym miejscu. Inaczej ma się sytuacja kiedy chcemy prowadzić sklep bądź jakąś gastronomię. Wówczas im lepsza lokalizacja tym większe obroty. Oczywiście nie zawsze możemy sobie pozwolić na wynajęcie powierzchni użytkowej w centrum dużego miasta, ponieważ czynsze są zazwyczaj zaporowe. Zwłaszcza na początku działalności kiedy musimy liczyć się z wydatkami, Płacenie horrendalnego czynszu może wręcz doprowadzić nas do upadłości. Co prawda nie zawsze musi tak być, ale lepiej początkowo mieć nieco kapitału na sytuacje kryzysowe. Lepiej zatem wybrać miejsce zlokalizowane gdzieś na obrzeżach, najlepiej wokół dużego skupiska bloków lub głównej ulicy. Chodzi tu przede wszystkim o to, abyśmy byli widoczni dla dużego grona ludzi. Jeśli nasz szyld będzie widoczny dla przechodniów jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał skorzystać z naszych usług. Wiadomo, że nie będzie to utarg jak w centrum miasta, ale jest za do bezpieczniej. Jeśli rozwiniemy interes zawsze możemy przenieść się w inne, dogodniejsze miejsce.

 

W przypadku tych, którzy swój interes prowadzą już długi czas i przymieszają się do rozszerzenia działalności wybór bardziej atrakcyjnych lokalizacji jest możliwy. Dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie powierzchni użytkowych w dużych biurowcach. W takich miejscach dziennie przewija się mnóstwo ludzi i posiadane tam sklepu bądź punktu gastronomicznego to pewny zysk. Oczywiście czynsz będzie znacznie większy niż w przypadku innych miejsc, ale w zamian za to otrzymujemy pewny rynek zbytu. Niestety na takie okazje jest wielu chętnych więc niezwykle ciężko jest się dostać do takiego biurowca. Możemy również poszukać nowo powstałych osiedli, które zazwyczaj mają zaprojektowane na parterze bloków powierzchnie użytkowe pod wynajem. Najlepiej jest je odpowiednio wcześniej wykupić bądź też zarezerwować, ponieważ jest na nie wielu chętnych. Nowoczesne osiedla mają wydzielony obszar dla swoich mieszkańców, który jest często samowystarczalny. Wewnątrz osiedla powstają salony fryzjerskie, sklepy, a nawet spa. Nic wiec dziwnego, że posiadanie sklepu w takim miejscu to doskonała inwestycja.

Artykuł przygotowała firma Ogrodowe Inwestycje, oferująca powierzchnie do wynajęcia Warszawa w atrakcyjnych cenach.