Dokonując wyboru sali bankietowej pod kątem ważnych dla nas wydarzeń, jak na przykład wesele, powinniśmy brać pod uwagę bardzo wiele czynników. Istotnych elementów jest na tyle dużo, że zawsze o czymś możemy zapomnieć będąc na wizji lokalnej, dlatego warto jest zrobić sobie odpowiednią listę, na której rozpiszemy sobie te cechy, które dla nas będą najważniejsze.

Na pierwszym miejscu każdy wymieni cenę, wiadomo że ten element jest kluczowy ze względu na nasze możliwości budżetowe. Co w następnej kolejności może być istotne dla wyboru sali bankietowej? Tu już każdy będzie mieć odmienne zdanie, ale dwa główne zagadnienia na pewno będą się przewijać jako dominujące wśród opinii zainteresowanych – lokalizacja oraz wnętrze. Oczywiście obie te cechy są dosyć ogólnikowe i należy nad nimi bardziej się zastanowić.

Pod pojęciem lokalizacji będziemy zwracać uwagę przede wszystkim na otoczenie, ewentualny dostęp do rzeki bądź jeziora, oprócz tego istotny jest również dojazd i możliwości parkowania pojazdów. Kolejnym czynnikiem będzie wygląd zewnętrzny budynku oraz zagospodarowanie terenu wokół niego, które szczególnie w okresie letnim stwarza wiele możliwości. Nie są to oczywiście jedyne parametry sali bankietowej odnoszące się do pojęcia lokalizacji, ale statystycznie najczęściej właśnie one są wymieniane wśród zainteresowanych.

Pod pojęciem wnętrza natomiast najczęściej wszyscy patrzą na usytuowanie parkietu i stołów względem siebie oraz ich rodzaj. Niektóre sale preferują ustawienia stołów okrągłych, inne prostokątnych. Jedni wolą parkiet duży, nastawiając się na aktywne wesele, inni wybierają sale z mniejszym obszarem do tańczenia, woląc wydzielić kącik z wiejskim stołem bądź przestronniejszym ustawieniem stolików.

Rzadko kiedy, co jest dużym niedopatrzeniem, bierzemy pod uwagę kwestie wentylacji i oświetlenia. Te czynniki mają jednak kluczowe znaczenie. Szczególnie podczas upałów słaba wentylacja jest bardzo uciążliwa dla gości i ogranicza ich aktywność, dlatego nie powinniśmy o tym zapominać, gdy decydujemy się na wybór sali bankietowej.

Dużo trudniej jest dostrzec rolę światła, a i ona ma ogromny wpływ na aktywność gości. Niektóre sale sprzyjać będą subtelnym bankietom, inne szaleńczym weselom. Osobom pierwszy raz wybierającym salę będzie ciężko zweryfikować bez pomocy kamerzysty bądź fotografa jakość oświetlenia i jego przeznaczenie. Kamerzyści i fotografowie od razu zauważą cechy jakimi odznaczać się będzie światło w danym wnętrzu.

Nie zawsze jednak będziemy mogli skorzystać z porady profesjonalistów, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy chcemy ocenić oświetlenie sali bankietowej. Przede wszystkim należy przyjrzeć się rodzajom żarówek i żyrandoli – światło pochodzące z tradycyjnej żarówki ma dużo cieplejszą barwę niż jarzeniówka, a szkło kryształowe nadaje oryginalnego blasku ze względu na wyższy współczynnik załamania promieni światła, dzięki czemu wnętrze przez nie oświetlane nadają się idealnie na ważne uroczystości. Pozostałe aspekty, jak np. wysokość zawieszenie oraz ilość żyrandoli należy brać pod uwagę w dalszej kolejności.

Artykuł przygotowała firma Lunique – najwyższej jakości ręcznie robione oświetlenia to nasza specjalność..