Wybranie dobrego telefonu dla seniora może być nie lada problemem. W sprzedaży znajdują się obecnie modele, zaprojektowane specjalnie dla nich – takie telefony są jednak wyposażone w klawiaturę i zwykle monochromatyczny ekran. Jeżeli chodzi o smartfony, tutaj sprawa wcale nie musi być tak skomplikowana jakby się mogło początkowo wydawać – w sprzedaży są dostępne modele spełniające wymagania seniorów.

Jaki smartfon wybrać?

Przede wszystkim powinien być to model o dość dużej przekątnej ekranu, aby był on jak najbardziej widoczny. Również warto zwrócić uwagę na baterię – im jej pojemność jest wyższa, tym rzadziej trzeba będzie ją ładować. Jako że seniorzy rzadziej korzystają z gier czy różnych złożonych aplikacji, kwestia procesora, pamięci RAM czy Flash nie jest tak istotna, chociaż bez problemu można kupić tani i dobry smartfon z atrakcyjnymi parametrami tego rodzaju.

Konfiguracja smartfona dla seniora

To najważniejszy etap, ponieważ smartfon może być indywidualnie skonfigurowany tak, aby był łatwy w użyciu przez osobę starszą. Urządzenia wyposażone w systemy Android czy Windows Phone mają pełną gamę pomocnych funkcji:

  • oczyszczenie ekranu z nieużywanych aplikacji – najlepiej, aby pozostały na nim ikony czy kafelki tylko tych najczęściej używanych przez seniora
  • ustawienie klawiatury ekranowej – powinna być dość duża, aby być lepiej widoczna, niektórzy seniorzy nie korzystają także z funkcji autokorekty, dlatego można ją wyłączyć
  • rozmiar czcionki – najlepiej, aby była ona jak największa, aby odczytywanie informacji na ekranie urządzenia było łatwiejsze
  • dodatkowe aplikacje – dostępne są także aplikacje, które upraszczają menu telefonu, na przykład Wiser (do pobrania w sklepie Google Play, niestety, bez języka polskiego)

Zasadniczo rzecz ujmując, dobry smartfon dla seniora może okazać się doskonałym pomysłem, tym bardziej, że te urządzenia coraz częściej zastępują tradycyjne telefony komórkowe. Można mieć je już za około 300 złotych. Oczywiście, jeżeli smartfon się nie sprawdzi, można wybrać urządzenia skierowane właśnie do seniorów.