Branża spożywcza jest specyficzna. Na każdym etapie produkcji żywność musi być kontrolowana tak, by ostateczny produkt był bezpieczny dla konsumentów. Jakie zasady HACCP stosuje się w branży spożywczej?

Kontrola jest niezbędna na każdym etapie produkcji. Opracowane zasady HACCP, czyli analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli, mają kilka celów. Głównym jest wskazanie potencjalnych zagrożeń i ich wyeliminowanie tak, by produkowana żywność była bezpieczna dla konsumentów. Takie rozwiązanie pozwala również określić, w których momentach pracownicy powinni kontrolować proces produkcji.

Współcześnie w procesie produkcji udział bierze wiele maszyn. Te nie tylko ułatwiają proces produkcji, lecz także go przyspieszają. Taśmy transportujące mają bezpośrednią styczność z żywnością. Muszą zatem być wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie spowodują np. skażenia żywności.

Liczy się jakość

Zdecydowana część produkcji odbywa się przy użyciu maszyn i urządzeń transportujących. Jeżeli wyprodukowana żywność ma spełniać wszelkie normy, to niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na zastosowane taśmy transportujące. Muszą być one dostosowane do produkowanych wyrobów oraz regularnie wymieniane. Dlaczego?

Ciągłe transportowanie półproduktów lub produktów na taśmie może doprowadzić do jej ścierania. Efektem może być zanieczyszczenie produkowanego wyrobu. Regularna wymiana elementów ulegających zużyciu jest niezbędna do tego, by działały one niezawodnie przez cały okres ich użytkowania.

Jak dobrać odpowiednie taśmy i pasy?

Skoro dla bezpieczeństwa produkowanych wyrobów znaczenie mają taśmy użytkowane w procesie produkcji, to konieczne jest, by o ich wyborze decydowali specjaliści. Taśmy transportujące są dostępne w ofercie wielu firm, w tym Wilhelm Herm. Müller Polska. Produkty te oferujemy w różnych wymiarach, grubościach okładki czy konstrukcji wewnętrznej.

Dobór odpowiednich taśm transportujących nie jest sprawą prostą. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim produkowane wyroby oraz używane maszyny. Inne taśmy stosuje się w przypadku twardych owoców i warzyw, inne zaś w przypadku substancji oleistych. Z tego względu zarówno o zakupie konkretnych materiałów do maszyn w zakładzie produkcyjnym, jak i przeprowadzaniu cyklicznych kontroli muszą decydować specjaliści.

Więcej informacji mogą państwo znaleźć na stronie whm.pl