Kamery towarzyszą nam obecnie coraz częściej – niektórzy się przeciwko temu burzą, a inni nie są może tym zachwyceni, ale argumentują, że jest to kwestia naszego bezpieczeństwa. Rzeczywiście, gdy ludzie zdobywają coś swojego, co w dodatku dużo kosztowało, sami pragną zamontować kamerę, by strzegła ich skarbu. Jednak na jaki monitoring lepiej się zdecydować – wewnętrzny czy zewnętrzny?

Ochrona dniem i nocą

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie kamer zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – jednakże nie wszystkich stać na ten luksus, tym bardziej, że i tak zazwyczaj w domach montuje się więcej niż jedną kamerę, by mieć na uwadze nie tylko główne wejście, lecz również na przykład wyjście na taras, albo drzwi do garażu. Przy wyborze istotne jest to, czego pragniemy bronić – wyraźne kamerki umieszczone na zewnątrz, z połyskującym, czerwonym oczkiem, z daleka odstraszają pomniejszych rabusiów. Wiadomo, że dom jest strzeżony i w związku z tym lepiej omijać go z daleka.

Kamery wewnętrzne sprawdzają się raczej w takich miejscach jak biura czy sklepy, gdy chcemy wiedzieć, co robią ludzie będący wewnątrz i na bieżąco dbać o ich bezpieczeństwo. W miejscach publicznych mogą to być także korytarze hotelowe czy restauracje – kamery powinny być wszędzie tam, gdzie są tłumy i może się stać coś złego. Dzięki temu łatwiej jest później odtworzyć pewne zdarzenia i rozpoznać sprawcę napadu czy kradzieży. Z wewnętrznych kamer korzystają również coraz częściej osoby, które pozostawiają dzieci pod opieką niani – by sprawdzić, czy poprawnie się ona nimi opiekuje.

Co ważne – gdyż wiele osób ma mylne wyobrażenia na ten temat – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne kamery mogą pracować w dzień i w nocy. Posiadają funkcję podczerwieni, a zatem zapisują wszystko, co się dzieje także po zapadnięciu zmroku, jeśli tego pragniemy.

Kamery przemysłowe – rodzaje

Skoro oba rodzaje kamer działają w nocy, to jaka jest między nimi różnica? Otóż, kamery wewnętrzne to najczęściej te kompaktowe, bądź przykryte specjalną kopułką (kopułkowe), zaś zewnętrzne kamery posiadają specjalną obudowę, dzięki której są chronione przed działaniem zjawisk atmosferycznych. Ponadto wyposażone są w grzałkę i oświetlacz podczerwieni, poprawiające jakość obrazu w nocy. W ciemności są po prostu wyraźniejsze, a z racji zmagania się z większą ilością przeciwności – jak deszcz czy śnieg – muszą być wytrzymalsze.

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele różnych typów kamer – również i te nowoczesne, które eliminują częste dotychczas problemy, jak rozmycie sceny z oświetleniem z tyłu obrazu (dzięki zastosowaniu odpowiedniego kontrastu WDR problem ten znika). Sporym zasobem przeróżnych kamer dysponuje firma IpFoscam. Kamery wifi, wewnętrzne, zewnętrzne, obrotowe, a także zestawy do monitoringu – wszystko można odnaleźć na stronie firmy.