W filmach science-fiction pochodzących z lat 80tych oraz 90tych latające bezzałogowe statki powietrzne reżyserowie zwykli prezentować jako wrogów ludzkości, symbol przewagi techniki nad ludzkim intelektem. Obecnie jednakże niewielkie latające roboty, zwane powszechnie dronami nie stanowią dla nas jakiegokolwiek zagrożenia, a co więcej – pomagają nam w wykonywaniu wysoce specjalistycznych i wymagających wykorzystania zaawansowanego sprzętu prac. Nic więc dziwnego, iż eksperci ds. robotyki i informatyzacji przewidują, że przed dronami otworem stawać będą coraz to nowe gałęzie przemysłu. To jednakże przyszłość, natomiast w ramach niniejszego artykułu pragniemy przyjrzeć się obecnym zastosowaniom bezzałogowych statków powietrznych.
Jak wynika ze zgromadzonych danych statystycznych i rozmowy z właścicielami firmy Rendos, prowadzącymi sklep z dronami, są one przede wszystkim wykorzystywane do prowadzenia różnej maści kontroli czy monitorowania terenu. Wykorzystują je między innymi agencje unijne celem przeprowadzania inspekcji pól uprawnych. Pozwala to określić, czy informacje podane na wniosku o dotacje z UE mają potwierdzenie w rzeczywistości. Okazuje się bowiem, iż rolnicy niejednokrotnie zawyżają powierzchnię swoich pól uprawnych lub też bez zgody odpowiedniego organu zmieniają profil prowadzonej działalności rolniczej. Dzięki dronom wszelkie nieprawidłowości można szybko zidentyfikować, a następnie przejść do ich wyjaśniania. Rzeczone roboty stosowane są także przez inspektoraty budowlane, które przy ich pomocy sprawdzają stan, poziom zużycia oraz integralność elementów budynków. To właśnie drony pozwalają określić kondycję dachów, kominów, czy też tynków ścian znajdujących się na najwyższych kondygnacjach obiektów mieszkalnych, przemysłowych i biurowych. Bez pomocy nadmienionych statków powietrznych konieczne byłoby wykorzystanie rusztowań, oddelegowanie do kontroli grupy specjalistów oraz wyposażenie ich w zaawansowany sprzęt – działania te byłyby nie tylko kosztowne ale i długotrwałe.
Zastosowanie dronów w nowoczesnym przemyśle to jednakże nie tylko kontrole i audyty. Niewielkie roboty pozwalają także fotografom, kamerzystom, czy w końcu właścicielom nietypowych budowli zaprezentowanie ich w pełnej krasie z lotu ptaka. Niezwykłe ujęcie są następnie łączone z fotografiami lub klipami filmowymi prezentującymi specyfikę wnętrza takich budowli, natomiast gotowy projekt marketingowy umieszczany jest w Internecie i ma na celu przyciągnięcie do obiektu możliwie największej liczby turystów lub partnerów biznesowych wyrażających chęć dodatkowego wsparcia finansowego danej inwestycji budowlanej lub kulturalnej. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o organizatorach imprez masowych, którzy to właśnie dzięki wykorzystaniu możliwości jakie oferują drony są w stanie zaprezentować setkom odbiorców w telewizji czy Internecie przebieg danego wydarzenia. Użycie bezzałogowego statku powietrznego eliminuje konieczność przeznaczania dodatkowych funduszy na zakup lub wynajęcie sporych rozmiarów dźwigów czy wysięgników, na których to można by następnie umieścić kamerę cyfrową. Lista zastosowań dronów jest ogromna, a dodatkowo z każdym rokiem ulega powiększeniu, udowadniając sceptykom jak wielki potencjał tkwi w tych niepozornych statkach latających.