Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad etapami powstawania pewnych rzeczy, które towarzyszą nam praktycznie od zawsze, od momentu, do którego jesteśmy w stanie sięgnąć pamięcią. Podobnie jest w przypadku znaków drogowych. Wydawać by się mogło, że ich wyprodukowanie nie jest skomplikowanym procesem. Kiedy jednak znakom przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy, że składają się one z wielu różnych elementów, które nie są produktami gotowymi.

Znaki drogowe – gwarancja bezpieczeństwa i porządku na drodze

 

Pierwsze znaki pojawiły się w Szwajcarii pod koniec XVIII wieku. Do Polski dotarły na początku wieku XX, a obecnie są stosowane we wszystkich krajach świata. Konieczność zapanowania nad bezpieczeństwem podczas poruszania się po drodze oraz wprowadzenia pewnych przepisów, które porządkowałyby cały ruch drogowy były głównymi przyczynami powstania znaków drogowych. Na początku ograniczono się zaledwie do 5, podczas gdy dzisiaj mamy ich kilkaset i w każdym państwie różnią się one od siebie symbolami i kolorami.

Niedoceniona odpowiedzialność producenta

 

Źle wykonany znak drogowy może wprowadzić na ulicy duży chaos. Musi być on zatem przede wszystkim czytelny i odpowiadający obowiązującym przepisom. Aby nie uległ uszkodzeniom na skutek niekorzystnych warunków pogodowych, należy zadbać o trwałość i wytrzymałość materiałów, z jakich jest on produkowany. Jedną z firm, która zajmuje się produkcją znaków drogowych jest metaltech.pl. Wykonuje ona znaki na zamówienie, wykorzystując do tego zaawansowane technologie, gwarantujące trwałość i solidność produktu, jak też jego czytelność i przejrzystość.

Pierwszym etapem produkcji jest wykrawanie z metalowej blachy odpowiedniego kształtu i wielkości znaku. Następnie jest on polerowany i odpowiednio wyrównywany przy krawędziach. Symbol, jaki umieszczany jest na znaku, powstaje z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu druku wielkoformatowego, po czym jest wycinany ploterowo i trwale mocowany do powierzchni blachy. Dla wzmocnienia całej konstrukcji metaltech.pl stosuje mocne śruby i otwory, dzięki którym możliwe jest zamontowanie znaku na słupku lub też dowolnej innej nawierzchni.