W sąsiedztwie niemalże każdego z nas mieszkają osoby starsze, nierzadko samotne, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny. W jaki sposób można pomóc im na co dzień?

Statystyki wskazują, że aż 85 procent Polaków pomaga osobom starszym, zarówno ze swojej rodziny, jak i osobom, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni. Z drugiej jednak strony najczęściej pomoc ta ogranicza się do sytuacji awaryjnych, natomiast nie obejmuje codziennej troski.

Osoby w podeszłym wieku mają swoje szczególne potrzeby, które przede wszystkim związane są z ich stanem zdrowia. Seniorzy mają częste problemy z samodzielnym poruszaniem się, także dotykają ich takie choroby jak Alzheimer czy Parkinson. W związku z tym osoba starsza nierzadko zdana jest na opiekę innych, nawet całodobową.

W sytuacji, gdy w sąsiedztwie mamy seniora, który mieszka sam, warto zapytać, czy potrzebuje on pomocy. Mogą być to drobnostki, na przykład pomoc w zaniesieniu zakupów do domu czy też porządkach, na które starsza osoba nie ma siły. Pomoc może też polegać na umówieniu wizyty lekarskiej, zawiezieniu seniora do lekarza, wykupieniu leków. Oczywiście, dla wielu osób starszych samo towarzystwo jest bardzo dużą pomocą, ponieważ większość z nich czuje się po prostu samotnie i nie może nawet z nikim porozmawiać.

Wobec tego pomoc dla osoby starszej może odbywać się na wielu różnych płaszczyznach – nie tylko tej finansowej, gdy senior nie może liczyć na wysoką rentę lub emeryturę, ale i na pomocy codziennej, w obowiązkach, które w podeszłym wieku sprawiają coraz więcej trudności.

Oczywiście, czasami zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest uzyskanie profesjonalnej opieki, gdy senior nie jest w stanie radzić sobie z przygotowywaniem posiłków, jedzeniem, przyjmowaniem leków oraz innymi niezbędnymi czynnościami. Wówczas wsparcie może zapewnić opiekun lub też senior może przenieść się do domu opieki, gdzie będzie czekała na niego fachowa pomoc 24 godziny na dobę.

Do wybrania usług opieki zachęca agencja GoldCare (Goldcare.pl). Aby zagwarantować klientom najlepszą jakość i transparencję usług, korzysta z innowacyjnego systemu poboru wyników badań i ich analizy, które następnie przekazywane są rodzinie i lekarzowi. System może też w porę zaalarmować pogotowie w przypadku niekorzystnych wyników. Więcej informacji znaleźć można na stronie: Goldcare.pl.