Uczestnictwo w branżowych targach i konferencjach to sposób na efektywną promocję przedsiębiorstwa i pozyskanie klientów. Stoisko targowe jest wizytówką firmy, tym co jako pierwsze dostrzega potencjalny klient lub kontrahent, jeszcze zanim zapozna się z ofertą firmy. Dobrze przemyślana i skalkulowana inwestycja w stoisko wystawiennicze przynosi realny zysk.
Przeanalizuj czy warto
Zanim zdecydujemy się na uczestnictwo w wydarzeniu targowym, dobrze zastanówmy się, czy budowa stoiska wystawienniczego będzie nam się opłacała. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na prestiż wydarzenia i zapoznać się z danymi na temat przewidywanej liczby gości, mediów, wystawców. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie organizatorów w organizacji tego typu przedsięwzięć.
Niezbędne do przeanalizowania kosztów budowy stoiska wystawienniczego są dane, które pozyskamy od organizatorów, dotyczące powierzchni przeznaczonej na stoiska. W zależności od tego, w jakim miejscu znajdować się będą stoiska – wewnątrz hali czy na świeżym powietrzu – ceny za wynajem powierzchni będą się różnić. Zwykle koszt wynajmu powierzchni na zewnątrz jest mniejszy, często nawet dwukrotnie, niż wewnątrz. Jednak szybko równoważy go koszt budowy pawilonu handlowego, który musi chronić stoisko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w chłodniejszych porach roku należy go także ogrzać. Możemy wybrać także namiot, w którym umieścimy stoisko targowe, ale ograniczają nas tutaj standardowe wymiary namiotów – jeśli produkty, które chcemy zaprezentować mają nietypowe rozmiary czy kształty, pozostaje nam inwestycja w pawilon.
Sprawa jest nieco prostsza, jeśli organizujemy stoisko targowe pod dachem. Co wchodzi w koszt takiego stoiska?
Od czego zależy cena?
Przede wszystkim koszt stoiska zależy od rodzaju zabudowy. Systemowe stoiska targowe są rozwiązaniem ekonomicznym, charakteryzują się prostym i szybkim montażem oraz łatwością dostosowania do każdego wydarzenia targowego.
– „Stoiska nietypowe wymagają poświęcenia większej uwagi przy planowaniu i realizacji, kosztują też trochę więcej, jednak to, jak sprawnie potrafią przyciągnąć uwagę uczestników targów i zainteresować potencjalnych klientów, może w bardzo krótkim czasie zrekompensować poniesione koszty”. – mówi nam ekspert z firmy ART-CO, od ponad 20 lat zajmującej się budową stoisk wystawienniczych i targowych.
Koszt projektu i budowy stoiska zależy również od lokalizacji targów. Jeżeli odbywają się one poza granicami kraju, cena usługi będzie wyższa, ze względu na wyższe koszty transportu materiałów oraz podróż i pracę montażystów.
Przy budowie stoiska targowego należy pamiętać także o wyposażeniu go w energię elektryczną, meble, materiały reklamowe. Żadne stanowisko promocyjne nie obędzie się też bez kompetentnej i miłej obsługi. Warto przeanalizować koszty zatrudnienia hostess czy personelu pomocniczego, ich zakwaterowania i noclegu. Aby przekalkulować czy budowa stoiska wystawienniczego będzie opłacalna, wszystkie koszty warto zestawić z potencjalnymi dochodami i korzyściami jakie przyniesie wzięcie udziału w wydarzeniu targowym.