Okno to niezwykle istotny element konstrukcji każdego domu. Zapewnia dostęp do światła słonecznego, umożliwia wentylowanie pomieszczeń, wpływa znacząco na bilans energetycznych budynku, a także ma niebagatelne znaczenie dla estetyki elewacji i wnętrz. Okna wytwarzane są z różnych materiałów, między innymi drewna. Zobaczmy, jak prezentuje się na tle innych surowców.
Jak wygląda rynek okien w Polsce?
Statystycznie około 80% okien kupowanych w Polsce to produkty z powszechnie stosowanego w branży PCV, czyli polichlorku winylu. Okna drewniane stanowiąc około 15%. Skąd taka dysproporcja? Czy wynika ona z jakości surowców.
– „Wysoka popularność okien z PCV to zasługa przede wszystkim ich bardzo niskiej ceny – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – Niska cena idzie jednak w parze z niską jakością, bowiem okna tego typu posiadają najmniej korzystne parametry jeśli chodzi o współczynnika izolacyjności cieplnej czy wytrzymałości mechanicznej. Okna drewniane są droższe ponieważ ich produkcja wymaga zastosowania bardziej wyrafinowanych procesów technologicznych, sama surowiec jest również trudniejszy w pozyskaniu i musi spełniać surowsze standardy. Niemniej pod wieloma względami jest to inwestycja bardziej opłacalna”.
Izolacyjność cieplna okien drewnianych
Okno stanowi zawsze najsłabszy punkt konstrukcji domu – to właśnie w nich tworzą się tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w których ciepło najszybciej przenika przez przegrodę, a więc wydostaje się z budynku w sezonie zimowym i przenika do niego w sezonie letnim. Aby zoptymalizować bilans energetyczny domu, przenikanie ciepła powinno zostać w maksymalnym stopniu zredukowane. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, żebyśmy przy wyborze okien brali pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Okna drewniane generalnie są pod tym względem dużo lepsze, niż okna PCV, powszechnie uważane za „najzimniejsze”. Pamiętajmy, że im mniejsze straty ciepła, tym mniejsze nasze wydatki na ogrzewanie.
Estetyka
Drewno cieszy się sporym uznaniem konsumentów nie tylko ze względu na swoje korzystne właściwości izolacyjne, ale równie niepowtarzalną, naturalną estetykę. Doskonale komponuje się ona z każdego rodzaju architekturą – od domów w stylu klasycznym, po nowoczesnej, minimalistyczne budowle.
Konserwacja okien drewnianych
Tym, co odróżnia okna drewniane od PCV i aluminium, jest fakt, że powinny one być dość skrupulatnie konserwowane. Regularne mycie nie wystarcza, bowiem lakierowana powłoka drewna z czasem ulega uszkodzeniu, dlatego należy ją co kilka lat odnowić. Jest to konieczne do utrzymania okien w dobrym stanie i zabezpieczenia ich przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz promieniowania UV. To pewien minus, ale również dość niewielka cena ze dobre parametry izolacyjne oraz wyjątkową estetykę.