Choć światło słoneczne jest nam niezbędne do życia, w pewnych sytuacjach chcielibyśmy, aby było go mniej. Promienie słońca odbijają się w ekranach monitorów, utrudniając pracę, a gdy padają pod pewnymi kątami, rażą w oczy i oślepiają. Z pomocą przychodzi szkło przeciwsłoneczne. Czym się charakteryzuje i gdzie znajduje zastosowanie? Oto najważniejsze informacje o szkle przeciwsłonecznym.
Jak powstaje szkło przeciwsłoneczne?
Nowoczesne technologie pozwalają nadawać szkłu pożądane właściwości. Możemy wybierać spośród szkieł o wysokiej odporności mechanicznej, niskiej przepuszczalności ciepła, a także ograniczać wpadanie światła słonecznego do wnętrza. Służą do tego rozmaite domieszki, powłoki, klejenie czy też zastosowanie odpowiednich gazów pomiędzy warstwami szkła.
My jednak skupimy się na szkle przeciwsłonecznym. Jak powstaje? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Plastixal:
„Za zatrzymywanie światła słonecznego odpowiada specjalna powłoka SKN. Może być nanoszona na szkło bazowe albo ekstrabiałe. Powłoka występuje w wariancie zwykłym oraz dostosowanym do hartowania. Nanosi się ją na szkło metodą napylania „offline”, zawsze na drugiej pozycji, patrząc od zewnątrz budynku. Przy użyciu tej powłoki można także tworzyć szyby zespolone, czyli złożone z kilku tafli. Wówczas co najmniej jedna z nich jest pokryta powłoką ograniczającą dopływ światła słonecznego do wnętrza”.
Szkło przeciwsłoneczne sprawia, że przeszklone pomieszczenia nie są zalane słońcem ponad miarę. Można w nich wygodnie pracować, rezygnując z żaluzji czy rolet, a jednocześnie dodatkowe sztuczne oświetlenie nie jest za dnia potrzebne. Dzięki temu wzrok pracowników i innych użytkowników obiektu nie jest nadwyrężany. Mogą oni zająć się swoimi zadaniami w komfortowych warunkach.
Zastosowania szkła przeciwsłonecznego
Szkło przeciwsłoneczne sprawdza się przy dużych przeszkleniach, np. w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, urzędach, restauracjach, hotelach, centrach handlowych i wielu, wielu innych.
Można ograniczyć wpadanie światła do wnętrza, nie rezygnując z bezpieczeństwa – szkła przeciwsłoneczne są dostępne w wariantach hartowanych. Szyby wykonane z takiego szkła cechują się ponadto niskim współczynnikiem przenikania ciepła, uzyskujemy więc doskonałą izolację cieplną.
Jak wspomniano, szkło przeciwsłoneczne usuwa konieczność stosowania rolet, żaluzji czy wertikali. Zamiast zasłaniać widok w obawie przed męczącym i rażącym w oczy światłem słonecznym, można podziwiać krajobraz w całej jego okazałości i cieszyć się otaczającą budynek przestrzenią.