Biopsje piersi są wykonywane w celu uzyskania możliwości dokładnej diagnozy zachodzących zmian chorobowych. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i pozwala na uzyskanie informacji, które mogą uratować nasze życie. Jakie są dokładne wskazania do wykonania biopsji piersi? Czy każda biopsja jest wykonywana tak samo? Na te, i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Kiedy wykonuje się biopsję piersi?
Biopsja piersi zawsze jest wykonywana wyłącznie na zlecenie lekarza i nie można jej wykonać na życzenie pacjentki. Wskazaniem do przeprowadzenia biopsji jest wykrycie podejrzanych zmian podczas badania ultrasonograficznego lub mammografii. Biopsja piersi jest badaniem precyzyjnym i osoba, która ją wykonuje musi wiedzieć, w którym miejscu ma się wkłuć i czego dokładnie ma szukać. Badanie wykonuje się w celu rozpoznania charakteru zaobserwowanych zmian. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w onkologii. Pozwala ono sprawdzić, czy zaistniałe zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy.
Rodzaje biopsji piersi
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z gabinetu ginekologiczno-położniczego Pawlik w Poznaniu: „Obecnie można wykonać trzy rodzaje biopsji piersi – biopsję cienkoigłową, biopsję gruboigłową oraz biopsję otwartą. W zależności od rodzaju, badanie jest wykonywane w sali ambulatoryjnej lub na sali operacyjnej. Niezależnie od rodzaju biopsji, badanie jest całkowicie bezpieczne, a dzięki zastosowaniu znieczulenia, także bezbolesne”.
Kiedy wykonuje się poszczególne rodzaje biopsji piersi?
- Biopsja cienkoigłowa – to podstawowy i najczęściej stosowany rodzaj biopsji piersi. Wykonuje się ją z zastosowaniem bardzo cienkiej igły, o średnicy 0,6-0,8., która służy do pobrania próbki podejrzanej tkanki. Dzięki zastosowaniu tak cienkiej igły, badanie to jest mało inwazyjne i praktycznie bezbolesne. Wadą biopsji cienkoigłowej jest to, że nie zawsze pobrana za jej pomocą próbka pozwala na uzyskanie jednoznacznego wyniku. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, badanie należy powtórzyć, ale już poprzez wykonanie biopsji gruboigłowej.
- Biopsja gruboigłowa – to badanie jest już wykonywane z użyciem igły o znacznie większej średnicy, dzięki czemu można pobrać znacznie więcej materiału do badania. Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe oraz delikatnie nacina się skórę tworząc otwór, przez który wprowadzane jest igła. W sytuacji kiedy konieczne jest pobranie materiału z kilku miejsc, wykonuje się odpowiednio więcej nacięć.
- Biopsja otwarta – ten rodzaj biopsji ma charakter zabiegu chirurgicznego. Występuje w dwóch postaciach: biopsji wycinkowej, w której przy użycia skalpela pobierany jest wycinek wykrytego guza, lub biopsji wycięciowej, w której całkowicie wycina się znaleziony guz.