Wiele osób doznało kontuzji lub będzie mieć jakiś uraz. Taka jest niestety rzeczywistość. Zazwyczaj było to złamanie kości, zwichnięcie lub wybicie stawu. Nieprzyjemne zdarzenie dostarczyło dużo bólu oraz cierpienia. Jednak to nie był koniec, gdyż niefortunne zdarzenie kończyło się unieruchomieniem kończyny czy też zabiegiem operacyjnym. Osoby, które należą do grupy szczęśliwców niedoświadczonych żadnymi urazami na pewno chciałyby poznać profilaktykę działania, jaką należy wykonać po ewentualnym urazie.
Co zrobić zaraz po kontuzji
Jeżeli dostąpimy urazu stawu lub złamania kości powinniśmy niezwłocznie unieruchomić kończynę, aby ograniczyć ból i nie dopuścić do pogłębienia już istniejącego obrażenia. Następnie kończynę obkładamy lodem oby zmniejszyć obrzęk. Kolejnym etapem jest wizyta u lekarza specjalisty.
Podstawa – udaj się do lekarza specjalisty
Jeżeli dojdzie do niefortunnego wypadku, wskutek którego nasze ciało ucierpi powinniśmy się udać do lekarza. Tylko dobry specjalista może przeprowadzić niezbędne badania i wykonać RTG, które jednoznacznie wskaże źródło bólu. Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnozie ortopedycznej możemy przystąpić do leczenia ortopedycznego. Ma ono na celu przywrócenie nam w pełni funkcjonalności utraconej na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Jak wygląda leczenie ortopedyczne
Po otrzymaniu wyniku diagnozy przeprowadzonej przez lekarza specjalistę, w następnym etapie możemy przystąpić do określonych czynności medycznych. Wdrożone leczenie może mieć postać zachowawczą bądź operacyjną. Wykonuje się iniekcje leków przeciwzapalnych i kwasu hialuronowego. Niektóre zabiegi przeprowadza się pod kontrolą USG w celu zachowania jak największej precyzji. Bardzo często lekarze kierują swoich pacjentów na zabiegi rehabilitacyjne mające przyspieszyć powrót do pełni zdrowia i funkcjonalności.
Czasami jednak to nie wystarczy i lekarz podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym. Ma to miejsce przy bardzo poważnych urazach, których niestety nie można wyleczyć unieruchomieniem kończyny czy też zabiegami.
Warto również pamiętać o tym, że po zakończeniu leczenia musimy uważać przez jakiś czas na dotkniętą urazem kończynę. Nie powinniśmy jej przeciążać oraz wystawiać na długotrwały wysiłek.