La Roche

Coraz chętniej sięgamy po kosmetyki apteczne, które zwykle nie są dostępne w drogeriach. Czym różnią się one od tych popularnych, jakie dostaniemy w każdym sklepie? Czy osoby z problemami skórnymi muszą kupować kosmetyki wyłącznie w aptece?

Dermokosmetyki, kosmetyki apteczne i kosmeceutyki to różne nazwy, które odnoszą się do tej samy kategorii produktów — preparatów do pielęgnacji skóry, które dostępne są wyłącznie w aptekach. Co prawda w polskim prawie nie rozróżnia się kosmetyków aptecznych od popularnych (dostępnych w drogeriach oraz wielu innych sklepach) i podlegają one tym samym, wieloetapowym procedurom kontroli, ale różnice między obiema kategoriami są aż nadto widoczne.

Przede wszystkim kosmetyki apteczne takich marek, jak La Roche Posay, Vichy, Bioderma, 4Akne nie są dostępne w dystrubcji sklepowej, ale to nie jedyna różnica. Od popularnych preparatów kosmetycznych do pielęgnacji różni je także boagty skład, bardzo często bazujący na wodzie termalnej bogatej w witaminy, a także zawierający szereg substancji, które mają leczniczy wpływ na kondycję skóry, włosów czy paznokci. Niejednokrotnie trzeba za nie zapłacić wyższą cenę, ale z całą pewnością są tego warte.

Ponadto niektóre marki do opracowywania receptur swoich produktów wykorzystują nie tylko kosmetologów, ale również chemików i dermatologów. Dzięki ich wspólnej wiedzy i doświadczeniu powstają formuły, których działanie korzystnie wpływa nie tylko na wygląd skóry, włosów czy paznokci, ale także ich kondycję i zdrowie. Kiedy pół wieku temu debiutowała słynna marka z Francji, jej dużym atutem było wykorzystanie wody termalnej bogatej w selen, mangan, żelazo czy cynk, które to pierwiastki łagodzą stany zapalne skóry i przynoszą jej ulgę, między innymi redukując suchość, przebarwienia i zaczerwienia. W jej ślady poszły również inne marki, mogące korzystać z dobrodziejstw lokalnych źródeł termalnych.

Nie jest jednak regułą, że dermokosmetyki powinny być stosowane przez każdą kobietę. Są szczególnie polecane tym osobom, które mają skórę wrażliwą i skłonną do alergii albo wyprysków i borykają się z trądzikiem (nie tylko trądzikiem młodzieńczym). W takich przypadkach warto ze szczególną pieczołowitością wybierać kosmetyki. Zasadą naczelną, odnoszącą się do każdego typu skóry, jest czytanie i analizowanie składów przed zakupem, ponieważ to właśnie skład, a nie deklaracje producenta, decyduje o jakości kosmetyku.