Valused

Każdemu z nas zdarza się odczuwać napięcie nerwowe i stres. Jeśli jest to stan krótkotrwały — mobilizuje do działania i zwiększa efektywność pracy, ale długotrwałe napięcie nerwowe i narastający stres mają wyniszczający wpływ na organizm. Jak sobie z nimi radzić?

Najszybszym sposobem na uporanie się z uciążliwym, długotrwałym stresem jest zmiana trybu życia, picie ziół o działaniu uspokajającym i aktywność fizyczna. Nie zawsze jednak taka zmiana nawyków jest możliwa. Co wtedy zrobić? Jak sobie pomóc?

Skuteczne okaże się z pewnością wykluczenie czynników stresogennych, ale jeśli jest to niemożliwe, warto mieć pod ręką naturalny lek, który pomoże się uspokoić w ciągu dnia, a wieczorem ułatwi zasypianie. Do najcenniejszych składników takich preparatów należą między innymi: melisa, wyciąg z szyszek chmielu czy kozłek lekarski. Skuteczne jest także przygotowanie naparów z wymienionych ziół nawet kilka razy dziennie.

Stosowanie preparatów tego typu może stanowić doskonałe uzupełnienie również innych praktyk. Specjaliści radzą, że osoby pozostające pod ciągłym wpływem stresu powinny pozwalać sobie każdego dnia na oddawanie się swoim hobby, uprawianie sportu albo po prostu sprawianie sobie małych przyjemności. To powoduje, że współczulny układ nerwowy może sobie troszkę odpocząć od nadmiaru bodźców. Sport korzystnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy i kostno-stawowy, pomaga dotlenić mózg i zapomnieć o codziennych troskach.

Ważna jest także dobra jakość snu. Bardzo często osoby pozostające pod wpływem stresu uskarżają się na trudności z zasypianiem, częste wybudzenia i niespokojne sny. Rozwiązaniem tych problemów może być wieczorny spacer albo drobna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, napar z ziół oraz zażywanie naturalnych preparatów takich, jak choćby Valused. Mają one łagodne działanie i nie są szkodliwe dla organizmu.

Nie należy również zapominać o zdrowych nawykach żywieniowych: ostatni posiłek przed snem spożywać przynajmniej na trzy godziny przed położeniem się do łóżka i nie spożywać potraw ciężkostrawnych (najlepiej w roli kolacji sprawdzają się potrawy z warzyw z jak najmniejszą ilością tłuszczu i zwierzęcego białka). Lepiej zrezygnować z kawy i zastąpić ją zieloną herbatą albo ziołami, ale jeśli nie jest to możliwe ze względu na wieloletnie przyzwyczajenie, pamiętajmy przynajmniej o tym, żeby ostatnią filiżankę wypić kilka godzin przed snem.