Drukarki atramentowe można podzielić na dwie główne kategorie – drukarki z głowicą zintegrowaną oraz drukarki, w których głowica jest zintegrowana z każdym z kartridżów. Co warto na ich temat wiedzieć?
Drukarka atramentowa – jak ją prawidłowo obsługiwać?
Przede wszystkim wymieniać należy tylko te tusze, które są puste. Informuje o tym każdorazowo samo urządzenie. Wkłady atramentowe powinno się przy tym wymieniać pojedynczo. Trzeba również pamiętać, aby wcześniej usunąć zabezpieczenie ze zbiornika z tuszem w postaci taśmy czy klipu zabezpieczającego. Od razu należy się też upewnić, że drukarka atramentowa wymieniony kartridż wykrywa.
Gdy drukarka nie chce działać
W przypadku drukarek atramentowych częstym problemem jest ograniczona drożność dysz drukujących. Można ją sprawdzić poprzez przyłożenie papierowego ręcznika. Jeśli odbity kształt jest taki sam jak dysza, to oznacza, że jest ona w 100% sprawna i nie ma się czym martwić. Często użytkownicy drukarek narzekają również na to, że urządzenie nie wykrywa zbiorników z tuszem. Tutaj powodem mogą być zabrudzenia stylów elektroniki. Zanieczyszczenia przeszkadzają w przesyłaniu informacji między drukarką a kartridżami. Wówczas urządzenie wyświetla komunikat o braku czy uszkodzeniu tuszu. Wówczas należy wyczyścić elektroniczne styki za pomocą papierowej czy bawełnianej ścierki. Trzeba przy tym postępować bardzo delikatnie.
Co warto wiedzieć o drukarkach atramentowych?
Co ciekawe, komunikat „niski poziom tuszu w drukarce” nie zawsze oznacza, że zachodzi natychmiastowa konieczność wymiany wkładów z atramentem. Jeśli użytkownik korzysta z oryginalnych pojemników poziom tuszu można szybko sprawdzić poprzez odpowiednie oprogramowanie czy w panelu samego urządzenia. Gdy stosowane są zamienniki tuszów, takiej możliwości nie ma. Wówczas lepiej się sugerować jakością samych wydruków. Wymiana jest konieczna, gdy ulegną one znacznemu pogorszeniu. W urządzeniach z głowicą zintegrowaną drukowanie możliwe jest tylko przy dwóch tuszach. Jeśli jednego ze zbiorników nie ma, drukarka nie działa. Od tej reguły są nieliczne wyjątki, ale spotkać się z nimi na rynku można naprawdę rzadko.
Częste problemy z drukarkami atramentowymi
Użytkownicy drukarek atramentowych często stykają się z problemem zaciętego papieru. Nie jest to oczywiście nic strasznego. Większość drukarek posiada z tyłu specjalną klapkę. Po jej podniesieniu można uzyskać wygodny dostęp do mechanizmu, który zatrzymał kartkę papieru. Nie wolno jednak nigdy jej szarpać. Lepiej postępować delikatnie. Okazuje się bowiem, że pozostawienie fragmentów papieru w środku mechanizmu może utrudniać dalsze użytkowanie drukarki atramentowej. Poza tym należy uważać na odpowietrzniki. Nowe wkłady są na ogół zabezpieczone klipsem i taśmą. Po usunięciu tego pierwszego zabezpieczenia można tusz swobodnie umieścić w urządzeniu. Jednak jeśli zostanie na tuszu taśma, dusze mogą ulec zapowietrzeniu na skutek braku tuszu. Dlatego przed włożeniem tuszu warto sprawdzić czy został on dobrze odbezpieczony.
Tusze do drukarek atramentowych kupisz w sklepie – Tuszmarkt