Jesteś po wyborze swojej przyszłej drogi zawodowej i padło na optyka i szkołę policealną. Chcesz mieć pewny zawód, który jest poszukiwany na naszym rodzimym jak i zagranicznym rynku. Jak każdy młody człowiek zastanawiasz się jednak co cię czeka – jakie przedmioty i wyzwania. Nakreślimy nieco ich obraz, abyś bez obaw mógł we wrześniu przekroczyć próg szkoły.

Trzy rodzaje przedmiotów. Zawodowe teoretyczne

Pierwszy rodzaj przedmiotów, z jakimi się spotkasz na profilu optyk w szkole policealnej to te, gdzie trzeba będzie zakasać rękawy i pilnie studiować podręczniki oraz wykłady. Nie martw się – akurat w tym zawodzie wykłady będą mega inspirujące i ciekawe, bowiem np. na anatomii i budowie oka poznasz jak cudownym i precyzyjnym urządzeniem narząd wzroku, a na podstawach konstrukcji maszyn poznasz tajniki wynalazków, dzięki którym będziesz mógł pomagać swoim pacjentom. Nie zabraknie przedmiotów, gdzie będą omawiane wady wzroku, sposoby ich wykrywania i korygowania. Nauczysz się także jak odczytywać recepty okularowe od lekarzy okulistów i jak dopasowywać okulary do pacjentów – zarówno w kontekście medycznym jak i wizualnym.
Szukajmy takich policealnych szkół optycznych, gdzie można dodatkowo się uczyć języka obcego zawodowego. Nigdy nie wiemy czy los nie zmusi nas do wyjazdu zagranicę, a zawsze to lepiej pracować w wyuczonym zawodzie niż na zmywaku.

Przedmioty zawodowe praktyczne

Zazwyczaj są to najbardziej lubiane przez studentów zajęcia. Nic dziwnego, mają oni bowiem okazję wypróbować swoją wiedzę teoretyczną w praktyce. Dobra policealna szkoła optyczna posiada dobrze wyposażoną pracownię, w której poznamy pomoce wzrokowe – czyli nauczymy się korzystać z najnowszych urządzeń optycznych. Innym przedmiotem będą pomiary i technologie optyczno- mechaniczne – jak sama nazwa mówi studenci będą mierzyć i prawidłowo interpretować wyniki oraz poznają różne sposoby ich uzyskania. Przedmiotem, który może sprawiać najwięcej problemu jest zazwyczaj rysunek techniczny – jednak odpowiedni wykładowca zadba o to, aby każdy student dał radę wykonać przekroje czy szkice.

Przedmioty ogólnokształcące

Niektóre policealne szkoły optyczne oferują w swoim toku nauczania przedmioty związane z przedsiębiorczością czy ekonomią. Pozwalają one zapoznać się z aspektami zakładania własnego przedsiębiorstwa, jego prowadzenia czy też sposobów jego promocji. Jest to głównie wiedza teoretyczna mająca nakreślić i ułatwić funkcjonowanie w naszym systemie prawnym – dlatego poznasz główne druki urzędowe, sposoby rozliczania się czy źródła finansowania działalności gospodarczej. Poznasz także specyfikę branży optycznej – czyli kosztów założenia działalności czy zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia salonu optycznego.
Profil optyk w szkole policealnej to duża szansa dla osób, które liczą na zdobycie dobrego zawodu oraz kładą nacisk na praktykę. Jak widać przedmioty są bardzo zróżnicowane i tylko solidne przyłożenie się do każdego z nich będzie gwarantować uzyskanie pewnego poziomu umiejętności. Tym bardziej, że jest to zawód związany ze zdrowiem człowieka, a więc i egzaminy nie nalezą do najłatwiejszych.