Kiedy małemu dziecku wyżynają się pierwsze ząbki jest to powód do radości dla całej  rodziny. Choć ząbkowanie to proces bolesny, to jednak każde dziecko musi go przejść, by po kilku latach stracić zęby mleczne, w miejsce których przebiją się zęby stałe.

Dbaj o zęby

Odpowiednia pielęgnacja zębów powinna się rozpocząć już na etapie ząbkowania, ponieważ kondycja zębów mlecznych jest nieodłącznie związana ze stanem zębów stałych. Jeżeli na mleczakach pojawi się próchnica, to może się okazać, że również i zęby stałe będą podatne na ten problem. Oprócz codziennego mycia zębów co pół roku należy skontrolować stan uzębienia u dentysty. Pozwoli to na szybkie wyleczenie zauważonych zmian, dzięki czemu się one nie pogłębią.

Leczenie zębów

W niektórych przypadkach regularne kontrole u stomatologa nie wystarczą, by cieszyć się zdrowymi zębami. Czasami dentysta zaleci leczenie kanałowe, by uratować ząb, który w innym wypadku powinien zostać usunięty. W trakcie leczenia kanałowego stomatolog opracowuje kanały w zębie, dzięki czemu są dokładnie oczyszczone i następnie wypełnia je specjalną masą, nazywaną gutaperką. Po dokładnym wypełnieniu kanałów ząb jest zamykany. Leczenie endodontyczne wilanów jest szansą na zachowanie własnego zęba przez długie lata, dlatego nie należy się wahać, jeżeli mamy możliwość wykonania takiego zabiegu.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Przed leczeniem kanałowym dentysta zaleca zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego stomatolog ocenia ilość i położenie kanałów. Kolejnym krokiem jest odizolowanie leczonego zęba pd pozostałych przy użyciu koferdamu, czyli specjalnej gumy. Następnie przy użyciu narzędzi endodontycznych, a często także i mikroskopu, endodonta opracowuje kanały, oczyszczając je z zmienionej zapalnie miazgi zęba. Po upewnieniu się, że wszystkie kanały zostały oczyszczone, wypełniane są one gutaperką, a ząb jest zamykany. Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb może służyć jeszcze przez wiele lat.