Jakie czynniki mają największy wpływ na powstanie smogu w miastach? Przede wszystkim dym z indywidualnych pieców i kotłowni, w których spalany jest kiepskiej jakości węgiel, drewno czy nawet śmieci. Drugim największym trucicielem jest emisja przemysłowa i spaliny samochodowe.
Lista chorób, które są powodowane przez smog jest długa: od zapalenia płuc, alergii, astmy, chorób układu krążenia do nowotworów. Najbardziej szkodliwe jest wysokie stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5), benzo(a)pirenu (B(a)P), dwutlenku siarki czy tlenku azotu. Szacuje się, że rocznie w Polsce z powodu smogu przedwcześnie umiera ponad
40 000 osób. Dane są szokujące tym bardziej, że każdego dnia możemy samodzielnie podejmować decyzje, które będą mieć realny wpływ na obniżenie emisji niebezpiecznych substancji do atmosfery.
Komunikacja miejska na co dzień zamiast samochodu
Ograniczenie liczby samochodów może znacząco przyczynić się do obniżenia emisji spalin. Dlatego zamiast codziennej podróży do pracy autem, lepiej wybrać komunikację miejską. Dzięki temu, oprócz oczywistego wkładu w ochronę środowiska naturalnego, można zaoszczędzić na paliwie. Dodatkowo przejażdżka autobusem czy tramwajem pozwoli uniknąć irytacji podczas stania samochodem w korkach, a umożliwi czytanie książki lub prasy podczas podróży.
Rowerem do pracy i na wycieczkę
Rozwiązaniem, które przyczyni się do obniżenia emisji spalin jest również zamiana czterech kółek na dwa, czyli wybór roweru zamiast samochodu. Rowery wpływają pozytywnie na środowisko, a także na nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Innym pomysłem na ekologiczne podróżowanie jest wybór hulajnogi elektrycznej, które dostępne są już do wypożyczenia w większości miast. Ten coraz bardziej popularny środek komunikacji, pozwoli dostać się szybko na miejsce przeznaczenia – bez korków, emisji spalin i bez większego wysiłku.
Spalanie śmieci tylko w profesjonalnych spalarniach
Osoby, które traktują spalanie śmieci jako tani sposób na pozbycie się odpadów, muszą mieć świadomość, że za takie działania, grożą im wysokie kary pieniężne. Ponadto spalanie śmieci w warunkach domowych truje wszystkich dookoła. Dlatego segregujmy śmieci, dzięki czemu będą mogły być ponownie wykorzystane, a spalanie odpadów, których nie można przetworzyć zostawmy profesjonalistom.
Ogrzewanie gazowe zamiast pieca na węgiel
Wybór sposobu ogrzewania mieszkania czy domu ma niebagatelne znaczenie dla środowiska. Doskonałym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Gaz ziemny to paliwo bezpieczne dla środowiska. W trakcie spalania błękitnego paliwa nie powstają produkty niebezpieczne dla człowieka, takie jak: pyły zawieszone czy rakotwórczy Benzo(α)piren, a emisja dwutlenku węgla jest niższa o około 50% niż w procesie spalania węgla. Dodatkowo nowoczesne piece gazowe pozwalają na pełną automatyzację w zakresie ogrzewania, a błękitne paliwo jest dostępne dla użytkownika przez całą dobę.
Dzięki liberalizacji rynku, odbiorca końcowy ma możliwość samodzielnie wybrać sprzedawcę gazu. Dzięki temu rachunki za paliwo gazowe mogą być jeszcze niższe. Warto sprawdzić ofertę wysokometanowego gazu dla firm, którą posiada w swoim koszyku m.in. firma Po Prostu Energia. Dzięki atrakcyjnej cenie gazu można znacząco obniżyć faktury za ogrzewanie.