Komarzyca

Komary to uciążliwe owady, których obecność wróży problemy. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie doświadczyła swędzących skutków ukąszenia. Całkowite zlikwidowanie owada jest raczej niemożliwe, dlatego warto zapobiegać i stosować metody odstraszające. Jednym ze sposobów jest sadzenie specjalnych gatunków roślin. Jak dzięki roślinom pozbyć się komarów z ogrodu?

 

Pierwsze krwiożercze komary pojawiają się już w kwietniu i pozostają z nami przez całe lato, uprzykrzając swoim brzęczeniem wieczorne spotkania w ogrodzie. Choć w przypadku tego owada bardziej odpowiednie byłoby określenie ‘komarzyce’, bo to właśnie samice komarów żywią się krwią ssaków. W przeciwieństwie do nich męskie osobniki zadowolą się kwiatowym nektarem, a ich żywot kończy się bezpośrednio po kopulacji.

 

Wraz z nadejściem ciepłej wiosny rynek zalewają różnego rodzaju preparaty na komary. Żaden z nich nie jest skuteczny na 100%, ale połączenie kilku metod daje sporą szansę na odstraszenie znienawidzonego owada. Oprócz preparatów chemicznych, naturalnych olejków eterycznych czy moskitier, można pokusić się o zasadzenie w ogrodzie roślin, których aromat nie należy do ulubionych zapachów owada.

Jakie rośliny pomogą pozbyć się komarów z ogrodu?

Wśród roślin ogrodowych znajdują się takie, których zapach odstrasza komary. Można je sadzić nie tylko bezpośrednio na rabatach, ale także w pojemnikach i donicach, dzięki czemu będą chroniły również altany oraz tarasy. Jako właściciel posesji zyskujesz więc podwójnie – rośliny będą zdobiły Twój ogród i umilały wieczory swoim aromatem, a jednocześnie ograniczysz inwazję drażniących owadów.

Komarzyca (Plectranthus coleoides)

Polecana głównie do uprawy doniczkowej. Dzięki swoim długim pędom najokazalej prezentuje się w pojemnikach podwieszanych. Dwubarwne liście wydzielają intensywny zapach kamfory, który skutecznie zniechęca komary do wizyty w ogrodzie. Wystarczy kilka egzemplarzy.

 

Komarzyca preferuje stanowiska zaciszne i półcieniste, umiarkowane podlewanie oraz regularne nawożenie preparatem do roślin balkonowych z zawartością potasu. Rozmnaża się ją poprzez podział pędów, co dodatkowo sprzyja rozkrzewieniu rośliny. Jest wrażliwa na mrozy, dlatego nie może zimować w gruncie.

Aksamitka (Tagetes)

Jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, która w zależności od odmiany (a jest ich ponad 40!) może przybierać różnorodne wybarwienie – od żółtego, poprzez pomarańczowe, aż po czerwono-brązowe. Kwitnie przez całe lato, znakomicie radzi sobie na rabatach i w donicach. Niezwykle prosta w uprawie: wystarczy wysiać ją wprost do gruntu na początku maja.

 

Aksamitka jest rośliną miododajną, więc przyciąga kolorowe owady zapylające, głównie pszczoły, a jednocześnie jej specyficzny aromat odstrasza szkodliwe i uciążliwe owady, np. mrówki i komary. Posadzona w pobliżu zagonów z warzywami chroni plony przed nicieniami i mszycami.

 

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Urokliwa bylina, której fioletowo wybarwione kwiaty zebrane w dekoracyjne kłosy wydzielają aromat nielubiany przez komary, za to przyjemny i odprężający dla ludzi.

 

Lawenda ma pewne wymagania w uprawie, ale bez większych trudności poradzi sobie z nimi nawet początkujący ogrodnik. Należy jedynie pamiętać o przygotowaniu dla niej bardzo ciepłego, słonecznego i niezbyt podmokłego stanowiska. Gleba musi być przepuszczalna i zasadowa. Zapewnienie lawendzie takich „śródziemnomorskich” warunków sprawi, że będzie lepiej zimowała.

 

Gatunki wymienione powyżej, jak i wiele innych roślin odstraszających komary znajdziesz w sklepie ogrodniczym Florexpol.