Kto z nas nie marzy o tym, aby mieć zdrowy i piękny uśmiech? Aby móc się nim cieszyć należy jednak odpowiednio o dbać o zęby. Co to oznacza w praktyce? Z pewnością niezbędne są właściwa higiena jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz prawidłowa dieta. W naszym artykule podpowiadamy, jakich witamin oraz minerałów potrzebują nasze zęby.
Wapń i fosfor
Podstawowymi budulcami zębów są wapń oraz fosfor. Minerały ten nie są wytwarzane przez nasz organizm, a zatem musimy je dostarczać wraz z pożywieniem. Z uwagi na to zdrowa dieta musi obfitować w mleko, jogurty oraz sery. Wyroby mleczne stanowią bowiem bogate źródło wapnia. Ponadto spore jego ilości występują również w takich warzywach jak szpinak, fasolka zielona czy brokuły. Warto także jeść ryby, a w tym szczególnie sardynki. Bogatym źródłem fosforu zaś są mięso, jaja, produkty mleczne i ryby. Dużo fosforu znajdziemy także w roślinach strączkowych, nasionach słonecznika i dyni oraz orzechach i pełnych ziarnach zbóż.
Jak przestrzega nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: „Niedobór wapnia i fosforu osłabia nasze zęby i może doprowadzić nawet do ich utraty. Dodatkowo może powodować choroby przyzębia i przyczyniać się do zmniejszenia wytrzymałości kości szczękowych”.
Żelazo, magnez i cynk
Niedobór żelaza zaś prowadzi do chorób dziąseł i ułatwia rozwój próchnicy. Negatywnie wpływa także na wnętrze jamy ustnej, gdyż zwiększa ryzyko powstawania zapaleń, owrzodzeń oraz innych chorób języka. Przy niedoborze żelaza obniża się również skuteczność działania naszego układu immunologicznego, czego jednym z pierwszym objawów bywają afty.
Duże pokłady żelaza obecne są w takich warzywach jak soja, soczewica, ciecierzyca, biała fasola oraz buraki. Sporo tego minerału zawiera się także w podrobach zwierzęcych takich jak np. wątróbka.
Magnez z kolei potrzebny nam jest do regulacji poziomu wapnia oraz aktywizacji witamin B i D. Dzięki swojemu działaniu minerał ten ma pozytywny wpływ na rozwój szkliwa. Ponadto wzmacnia nasze zęby i sprawia, że rzadziej musimy przechodzić leczenie próchnicy. Pozwala również uniknąć stanów zapalnych dziąseł.
Gdzie go znajdziemy? Magnez występuje głównie w surowych ziarnach kakaowca, dyni, bananach, otrębach pszennych, płatkach owsianych, kaszy gryczanej i orzechach laskowych.
Wreszcie cynk, minerał, który bardzo pozytywnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej oraz proces mineralizacji zębów. Cynk skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii oraz tworzeniu się płytki nazębnej, a tym samym wpływa na obniżenie stopnia ryzyka występowania próchnicy, paradontozy czy stanów zapalnych dziąseł. Ponadto bywa bardzo pomocny w leczeniu zmian, występujących na błonach śluzowych.
Jedząc dziki ryż, sezam, orzechy nerkowca oraz wołowinę, wątróbkę, krewetki czy ostrygi zapobiegniemy chorobie dziąseł, utracie smaku oraz nieprzyjemnemu uczuciu suchości w ustach.
Witaminy
Równie ważne dla zdrowia naszych zębów są odpowiednie witaminy. Do najważniejszych zaś zliczamy witaminę D, C oraz B12.
Witamina D odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu z pokarmu oraz wspomaga naturalne mechanizmy obronne w jamie ustnej. Dostarczamy ją do naszego organizmu dzięki promieniom słońca, kiedy jest go sporo lub suplementom diety podczas trwania jesieni i zimy. Ponadto znajdziemy ją w pełnotłustych produktach mlecznych i w rybach, których mięso również obfituje w tłuszcz, jak to ma miejsce w przypadku łososia czy makreli. Dobrym źródłem witaminy D są także wątróbka oraz żółtka jajek.
Witaminę B12 zawierają zaś produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, jaja oraz sery. Witamina ta skutecznie pomaga w walce z występującymi aftami oraz z zapaleniem jamy ustnej.
Witamina C odpowiedzialna jest za proces tworzenia oraz regeneracji tkanki łącznej oraz wpływa na kondycję naszych dziąseł. Włączając do diety czarną porzeczkę, owoce dzikiej róży, papaję oraz brokuły, paprykę, natkę pietruszki i jarmuż skutecznie zapobiegniemy stanom zapalnym dziąseł i długiemu gojeniu się ewentualnych ran, występujących w naszej jamie ustnej. Witamina C bywa także bardzo pomocna w profilaktyce antyszkorbutowej.