Każdy z nas ma świadomość tego, że w pewnym wieku nasi rodzice będą potrzebować opieki i pomocy z naszej strony w wykonywaniu najprostszych, codziennych czynności. Naprzeciw wychodzą domy spokojnej starości, które oferują pełną pomoc w kwestii zarówno mieszkania, opieki jak i pomocy medycznej dla osób starszych. Bardzo wiele osób uważa, że domy spokojnej starości to ostateczna ostateczność i mimo wszystko niechętnie podejmujemy tego typu decyzje. Spójrzmy zatem na ,,za i przeciw” w kwestii domu spokojnej starości i zastanówmy się, czy nasze negatywne odczucia mają pokrycie w rzeczywistości.

Moralne dylematy dzieci podejmujących decyzję o domu spokojnej starości dla swoich rodziców mogą być naprawdę frustrujące i ciężkie. Przede wszystkim dlatego, że przyjęte zostało, iż to właśnie dzieci powinny zająć się rodzicami, którzy tej pomocy potrzebują.

W dzisiejszych czasach wszyscy są na swój sposób zajęci, pochłonięci karierą i wynajdowaniem sposobu na zarabianie pieniędzy. W tym wypadku zajmowanie się starszymi osobami może być niemożliwe, chociażby z braku czasu.

Zaletą domu spokojnej starości z pewnością jest fakt, że w pewnym sensie daje nam poczucie, że nasi rodzice mają taka opiekę na jaką zasługują. Szereg specjalistów i opiekunów, którzy mają naprawdę duże doświadczenie w opiece nad osobami starszymi pomogą im za każdym razem, kiedy to będą tego potrzebować. Wiele osób starszych potrzebuje również opieki medycznej i specjalnej pielęgnacji, której my im zapewnić nie możemy. Tak więc dom spokojnej starości to nie tylko miejsce, gdzie starsi ludzie mieszkają. To miejsce w pełni przystosowane do każdej potrzeby osoby starszej. W przypadku, gdy osoba starsza jest osobą niepełnosprawną, codzienne czynności mogą być nieco ciężkie i trudne do wykonania. Domy spokojnej starości z racji na duże doświadczenie, przystosowane budynki – świetnie sobie z tym radzą.

Domy spokojnej starości dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej, niż to było kiedyś. Dzisiaj podopieczni mają do dyspozycji dobrze wyposażone sale rozrywkowe, komputery, organizowane wieczorki integracyjne, biblioteki do pełnej dyspozycji – tego wszystkiego nie mieliby, gdyby nie zdecydowali się na dom spokojnej starości. Podopieczni sami pozytywnie wypowiadają się w kwestii panujących warunków i domowej atmosfery. Dzięki temu, że mieszkają w domu spokojnej starości nie czują, że obciążają kogoś swoimi potrzebami i sprawiają problemy. Sami dobrze wiemy, jak ważny jest nasz komfort psychiczny.

Mimo, że w dalszym ciągu temat domów spokojnej starości budzi wiele kontrowersji i jest w pewnym sensie tematem tabu, to jednak coraz więcej ludzi decyduje się na takie rozwiązanie. Z dnia na dzień coraz bardziej przekonujemy się i dochodzimy do wniosku, że takie rozwiązanie wcale nie jest takie złe jak się wydaje. Starsze osoby mają nie tylko zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną, ale również rozrywkę, specjalnie przygotowane zajęcia, oraz sztab psychologów, lekarzy i opiekunów, którzy zawsze i wszędzie są gotowi i chętni do pomocy.

Artykuł przygotowany przez Dom Opieki Wigor w Legionowie – opieka na najwyższym poziomie