Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych w Polsce. W Europie jesteśmy jednym z krajów, w którym śmiertelność tej choroby jest bardzo wysoka. Z czego to wynika? Może ze złego stanu służby zdrowia i dostępności opieki. A może z agresywnego typu samej choroby i trudności z jej opanowaniem… Żadna z tych rzeczy. Polki wciąż nie badają się profilaktycznie, a rak szyjki macicy w uleczalnym stadium nie daje objawów.
Profilaktyka raka szyjki macicy – czyli co?
– „Podstawowym badaniem profilaktyczne jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy i przebadaniem go pod mikroskopem w laboratorium” – informuje specjalista z gabinetu ginekologicznego dr Anny Kluz-Kowal
Próbkę pobierze Twój lekarz ginekolog za pomocą specjalnej szczoteczki. Zrobi to w trakcie zwykłego badania ginekologicznego, a zajmie mu to nie więcej niż 3 minuty. Pomyśl, czy to dużo? Kilka minut lekkiego dyskomfortu, a na szali Twoje zdrowie. Na wynik cytologii należy poczekać kilka tygodni, najczęściej nie więcej, niż trzy. Zaleca się, aby takie badanie wykonać co 3 lata, chyba że jest się w grupie ryzyka. Jeśli jesteś zarażona wirusem HPV, HIV lub przyjmujesz leki immunosupresyjne, to powinnaś badanie powtarzać co 12 miesięcy, jeśli wynik cytologii jest prawidłowy. W przypadku nieprawidłowości, lekarz kieruje na pogłębioną diagnostykę – badanie kolposkopowe. Ze zmienionych chorobowo miejsc pobierane są wycinki w celu oceny histopatologicznej. Na tym etapie określane jest, czy chorujesz na nowotwór. Pamiętaj, aby być stuprocentowo szczera ze swoim lekarzem. Profilaktyka pozwoli Ci żyć w spokoju. Wcześniej wykryty rak szyjki macicy daje się wyleczyć.
Czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy
Wspomniane już zakażenia wirusem HIV lub HPV są czynnikami ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Oba wirusy są przenoszone drogą płciową, zatem częsta zmiana partnerów seksualnych oraz współżycie bez zabezpieczenia zwiększają ryzyko zachorowania. Do czynników ryzyka należy także bycie w związku z niemonogamicznym partnerem. Narodowy Fundusz Zdrowia wymienia jeszcze wiek, jako czynnik ryzyka. Zatem z upływem czasu większą wagę powinnaś przykładać do badania się. Nie mniej badania przeprowadza się regularnie u kobiet w grupie wiekowej 25-59 lat. Pamiętaj, czynniki ryzyka mówią tylko o tym, że powinnaś badać się częściej, niż mówią ogólne zalecenia, a więc raz na rok, a nie na trzy lata. Decyzję podejmuje Twój lekarz. Oprócz wykonywania badań do działań profilaktycznych zaliczamy również podejmowanie bezpiecznych kontaktów seksualnych, badanie się okresowo na obecność wirusa HCV i HIV. Można być nosicielem wirusa HCV i nie odczuwać żadnych objawów. Podobnie jest z rakiem szyjki macicy, początkowo nie daje żadnym objawów. Nawet jeśli czujesz, że wszystko ok, odwiedź swojego ginekologa, niech Cię w tym poczuciu upewni.