Tlen medyczny

Bez tlenu człowiek jest w stanie wytrzymać jedynie 5 minut. Wniosek? Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia i prawidłowego funkcjonowania. Jest podstawą procesu oddychania i znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Jak i kiedy podaje się tlen medyczny? Jakie urządzenia są pomocne podczas tego rodzaju terapii? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Tlen medyczny — zastosowanie w lecznictwie

Tlenoterapia to proces, którego celem jest podwyższenie stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez pacjenta. Tą metodą najczęściej leczy się różne postaci niedotlenienia. Niewydolność oddechowa objawia się różnymi dolegliwościami, które są nie tylko uciążliwe, ale również groźne dla zdrowia i życia. Tlen wspiera procesy biochemiczne, leczy napotkane stany zapalne i zwiększa wydolność organizmu. Chorzy, którzy cierpią na duszności, mają problemy związane z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego lub ciśnieniem, mogą liczyć na terapię polegającą na odpowiednim dawkowaniu tlenu medycznego.

Zasady leczenia tlenem medycznym

Podawanie tlenu medycznego powinno być kontrolowane przez wykwalifikowany personel. Jego dawkowanie ma duże znaczenie — niewłaściwie podany, może poważnie zaszkodzić pacjentowi. Zaburzenia łaknienia, utrata przytomności, wymioty, zatrucia — lista potencjalnych dolegliwości jest naprawdę długa. Celem każdej tlenoterapii jest osiągnięcie ciśnienia parcjalnego tlenu w krwi tętniczej. Wspomniane ciśnienie nie może być niższe niż 8,0 kPa. Można też odnosić się do saturacji hemoglobiny krwi tętniczej, która powinna wynosić min. 90%. Dawkowanie tlenu medycznego jest uzależnione od zapotrzebowania pacjenta. Do leczenia często wykorzystywane są koncentratory tlenu, czyli idealny sprzęt do użytku we własnym mieszkaniu.

Tlen medyczny

Koncentratory tlenu, czyli praktyczne urządzenie do użytku domowego

Jak należy stosować tlen medyczny? Specjalne koncentratory separują tlen z powietrza i zagęszczają go do 90-93%. Możesz korzystać z aparatu, wykorzystując dedykowane wąsy lub maskę, przez które podawany jest tlen. Tego typu urządzenie cechuje możliwość ciągłej pracy i regulacja przepływu tlenu. W takim miejscu jak Tani Sklep Medyczny znajdziesz warianty, które mają czytelny panel sterowania, ergonomiczny kształt i niewielką wagę. Niektóre modele charakteryzuje też wyjątkowo cicha praca i mobilność. Możesz zdecydować się na koncentrator posiadający dodatkowe udogodnienia — nebulizator, pulsoksymetr lub pilot zdalnego sterowania.