Piaskowiec to drobnoziarnista skała osadowa, która występuje na wszystkich kontynentach.
Jako materiał łatwy w obróbce, o bogatej gamie kolorystycznej i o doskonałych właściwościach fizycznych od wieków znajduje zastosowanie w budownictwie. Na całym świecie można napotkać imponujące budowle z piaskowca, a wiele z nich zaliczanych jest dzisiaj do najcenniejszych zabytków.
Słynne budowle z piaskowca
Stonehenge, Anglia – jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Ziemi powstały tysiące lat przed naszą erą składa się z kilkudziesięciu ogromnych kamiennych bloków ustawionych w formę kręgów. Największe z tych bloków ważą nawet 40 ton i zrobione są z twardej odmiany piaskowca.
Świątynia Apollina z VI w. p.n.e. w Syrakuzach, Sycylia – ta najstarsza sycylijska świątynia (obecnie pozostały jedynie jej ruiny) zbudowana była w całości z piaskowca i otaczała ją kolumnada składająca się z 40-tonowych elementów.
Kościół Marii Panny w Dreźnie, Niemcy – luterański kościół z charakterystyczną dużą kopułą wzniesiony został w XVIII wieku w stylu barokowym i jest dzisiaj jedną z największych świątyń zbudowanych z piaskowca. Budowla została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej w wyniku alianckich nalotów dywanowych na Drezno w 1945 r. Przy jej rekonstrukcji użyto jednak część ocalałego budulca, który od nowych elementów odróżnia się ciemnym kolorem, wynikającym z naturalnego odbarwienia piaskowca pod wpływem czynników atmosferycznych.
Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu, Francja – tę gotycką świątynię katolicką wznoszono przez ponad 250 lat (prace zakończono w 1439 r.). Do jej budowy użyto czerwonego piaskowca, który sprowadzono z Wogezów, gór ciągnących się wzdłuż Renu we wschodniej Francji.
Katedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu Bryzgowijskim, Niemcy – katedra została zbudowana z lokalnie występującego czerwonego piaskowca i jest imponującym przykładem architektury średniowiecznej. Jej budowa została zakończona w 1513 r.
Porta Nigra, Trewir, Niemcy – jest to brama miejska, która zbudowana została przez Rzymian około 200 r. p.n.e. z szarego piaskowca bez zaprawy, lecz z użyciem żelaznych haków, którymi złączono poszczególne bloki skalne. Nazwa Czarna Brama powstała dopiero w średniowieczu, kiedy to na tworzącym budowlę piaskowcu pojawił się ciemny nalot.
Brama Brandenburska w Berlinie, Niemcy – ten słynny zabytek zdobiący stolicę Niemiec wzniesiony został pod koniec XVIII wieku. Wysoka na 26 m brama reprezentuje styl wczesnoklasycystyczny. Do jej budowy wykorzystano piaskowiec łabski.
Pomnik Waszyngtona, Waszyngton, USA – jest to najwyższy na świecie kamienny obelisk (ma 170 m wysokości), który powstał pod koniec XIX w. według projektu Roberta Millsa na cześć pierwszego prezydenta USA. Do jego budowy użyto marmuru, granitu i piaskowca.
W Polsce także można znaleźć wiele budowli wzniesionych z piaskowca. Dobrym przykładem są zabytkowe budynki w Szydłowcu m.in.: późnogotycki kościół św. Zygmunta Króla, ratusz z XVII w. i Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów z XV w.
Autor artykułu
Artykuł przygotowała kopalnia piaskowca z Długopola, oferująca wysokiej jakości piaskowiec, okładziny i elementy dekoracyjne.