bhp

Szkolenia BHP są obowiązkowe zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców i muszą być regularnie powtarzane. Organizacja takiego kursu z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy bywa problematyczna ze względu na konieczność dobrania dogodne dla wszystkich terminu czy często również wynajmu sali specjalnie na takie spotkanie. Obecnie duża część pracowników wykonuje też swoje obowiązki z domów, co sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na kursy BHP online.

Szkolenie BHP przez internet – czy to możliwe?

Polskie prawo dopuszcza obecnie możliwość przeprowadzania szkoleń BHP w kilku różnych formach. Jedną z nich jest tak zwane samokształcenie kierowane, które obejmuje właśnie kursy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy online. W takim przypadku słuchacze uzyskują niezbędną wiedzę i umiejętności z tego obszaru tematycznego na podstawie materiałów zapewnionych przez organizatora, które są im dostarczane właśnie przez internet. Dodatkowo osoby szkolone powinny również posiadać możliwość odbycia konsultacji z osobami posiadającymi uprawnienia wykładowców.

Należy przy tym mieć świadomość tego, że nie wszyscy mogą odbyć takie kursy BHP online. Przepisy jasno wskazują, że takie szkolenie i to tylko okresowe, mogą przejść:

  • pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami (np. brygadziści, kierownicy);
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni (np. projektanci, konstruktorzy maszyn, technolodzy produkcji);
  • pracownicy służby BHP oraz inne osoby wykonujące jej zadania;
  • pracownicy administracyjno-biurowi.

Kursy BHP online – jak wyglądają?

W większości przypadków kursy BHP online udostępniane są za pomocą specjalnych platform do tego przeznaczonych. Osoba, która ma obowiązek przejść takiego rodzaju szkolenie zazwyczaj otrzymuje link do kursu prowadzący ją do wszystkich materiałów, które należy przyswoić. Mogą one mieć formę tekstową, ale coraz częściej wykorzystywane są także filmiki i wizualizacje, które sprawiają, że szkolenie staje się ciekawsze i lepiej zrozumiałe.

Słuchacz może przejść taki kurs w dowolnie wybranym przez siebie momencie, a po jego zakończeniu musi zdać egzamin, który składa się z pytań jednokrotnego wyboru. Po jego zdaniu szkolenie uznaje się za zakończone. Całość nie zajmuje więc zbyt wiele czasu, użytkownik może przejść szkolenie BHP z dowolnego miejsca, o każdej porze dnia i nocy, a całość jest z reguły znacznie bardziej przyjazna słuchaczowi niż tradycyjny kurs. Szkolenia online oszczędzają nam więc sporo czasu, a często także pieniędzy wydawanych chociażby na wynajem pomieszczeń, w których odbywa się kurs.