Chociaż niemal każdy z nas wie, czym jest agregat prądotwórczy i do czego służy, większość osób miałaby zapewne problem z określeniem, jak właściwie działa. Taka wiedza może przydać się każdemu potencjalnemu nabywcy tego urządzenia, a także osobom, które interesują się zagadnieniami technicznymi. Coraz częściej szkolenia z zakresu działania agregatów prądotwórczych przechodzą również informatycy i specjaliści IT, pracujący na co dzień z bazami danych i potrzebujący solidnego zabezpieczenia wyników swojej pracy.
Podstawy działania
Najprościej rzecz ujmując, agregat prądotwórczy to urządzenie do zamiany energii mechanicznej w elektryczną, dzięki czemu możemy cieszyć się dostępem do prądu. Sam generator został oparty na działaniu zjawiska nazywanego indukcją elektromagnetyczną, którą odkrył w 1831 roku Michael Faraday, znany na całym świecie brytyjski naukowiec. Głównym elementem agregatu prądotwórczego jest prądnica – to właśnie dzięki niej możliwe jest wytworzenie prądu zmiennego poprzez przekształcenie energii mechanicznej ze źródła energii. Sposobem działania przypomina to alternator w samochodzie; tutaj jednak prądnica nie jest napędzana paskiem, ale głównym wałem źródła napędu. Najprostszą prądnicę można w zasadzie wykonać samodzielnie – to kawałek metalowego drutu zawinięty w pętlę oraz magnes.
Budowa agregatu prądotwórczego
Zespół prądotwórczy składa się z kilku elementów, które stanowią niezbędne części agregatu. Są to wspomniana już wcześniej prądnica, silnik wysokoprężny z rozruchem elektrycznym lub ręcznym (częściej tym drugim), metalowa rama z amortyzatorami, akumulatory, zbiornik paliwa, przyłącza z gniazdami i tłumik spalin. Reszta elementów, która czasami występuje w agregatach, nie jest konieczna, i służy dodatkowemu zabezpieczeniu urządzenia – mowa o obudowie wyciszonej i osprzęcie, znajdującym się wtedy wraz z akumulatorami. Przeciętnemu użytkownikowi dokładna znajomość budowy agregatu nie jest potrzebna, jednak dobrze wiedzieć, jak wyglądają poszczególne części; może się to przydać szczególnie pracownikom technicznym budynków, w którym znajduje się to urządzenie – na przykład na wypadek jego awarii.
Silnik, paliwo i emisje
Agregaty prądotwórcze wyposażone są w silniki spalinowe wewnętrznego spalania, co oznacza, że przekształcają one dostarczane paliwo w energię mechaniczną i tym samym stają się źródłem energii. Jeśli chodzi o paliwo, w silnikach tego rodzaju używane są zazwyczaj cztery jego rodzaje: olej napędowy, gaz ziemny, ropa naftowa i benzyna. Najczęściej stosowanym silnikiem w przypadku agregatów prądotwórczych, uwzględniając etapy cyklu spalania, jest silnik czterosuwowy. Jak łatwo się domyślić, w tego rodzaju urządzeniach cykl dzieli się na cztery etapy: ssanie mieszanki paliwowo-powietrznej, sprężanie mieszanki, spalanie i wydech. Niestety, sam wydech powoduje częściowe zanieczyszczenie powietrza, dlatego dobrze, jeśli mamy możliwość wyprowadzania spalin przez kanały wentylacyjne. Ważne wydaje się również zagadnienie redukcji hałasu; agregaty są urządzeniami dość głośnymi, jednak na szczęście można kupić odpowiednie tłumiki.
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które może przydać się w każdym domu – nie tylko w różnego rodzaju instytucjach. Warto znać podstawowe zasady jego działania, aby podczas dokonywania wyboru mieć więcej danych (duży wybór przenośnych agregatów znajdziemy tu).