Styropian grafitowy produkowany jest w Polsce stosunkowo od niedawna. Powstaje podobnie jak biały EPS. Proces produkcji styropianu grafitowego wygląda tak, jak w przypadku styropianu białego. W pierwszej kolejności grafitowe granulki są spieniane następnie formowane i docinane. Z całą pewnością taki styropian ma lepsze właściwości izolacyjne niż pozostałe materiały do termoizolacji.
Styropian produkowany z ciemnych granulek zapewnia bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im lambda jest niższa tym lepiej. Analizując dostępne na rynku materiały termoizolacyjne wartość współczynnika λ zaczyna się od ≤0,031 lub ≤0,030 [W/mK]. Szary styropian ma to do siebie że występują w nim silne naprężenia wewnętrzne, które powodują wyginanie i odkształcanie się płyt styropianu.
Możemy wyróżnić dwie przyczyny występowania naprężeń wewnętrznych. Pierwsza z nich jest duża różnica temperatur, która występuje między dniem a nocą. W niskiej temperaturze styropian się kurczy, w ciepłej rozpręża. Drugą przyczyną są odkształceń są promienie słoneczne. Szary kolor powoduje, że wystawiona na słońce powierzchnia nagrzewa się szybko i osiąga temperaturę o około 20oC wyższą niż powierzchnia styropianu białego.
Aby walczyć z tym zjawiskiem producenci polecają stosować osłony przed słońcem zarówno podczas magazynowania jak i transportu. Niestety takie rozwiązanie jest dosyć kosztowne, pracochłonne i chroni styropian jedynie przed powstawaniem naprężeń termicznych a nie skutkami naprężeń wewnętrznych.
Rozwiązaniem tego problemu jest styropian grafitowy nowej generacji Swisspor LAMBDA. Dzięki zastosowaniu warstwy białego styropianu o grubości 6 mm płyty nie wymagają żadnych zabezpieczeń przeciwsłonecznych i można je szlifować bez utraty walorów ochronnych.
Co wyróżnia styropian Swisspor LAMBDA spośród innym materiałów przeznaczonych do termoizolacji? Naprężenia wewnętrzne eliminowane są poprzez wykonywanie siatki nacięć przeciwprężnych. Wykonywane nacięcia są optymalnie rozmieszczone oraz mają odpowiednią głębokość, co zapobiega powstawaniu naprężeń wewnętrznych. Technologia wykonywania siatki nacięć przeciwprężnych została opracowana wspólnie przez Swisspor oraz Hochschule Luzern, Zentrum für Integrale Gebäudetechnik.
Styropian należące do rodziny Swisspor LAMBDA przeznaczone są do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co zostało potwierdzone certyfikatem Instytutu Budownictwa Pasywnego.