Typy przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne stanowią jeden z najważniejszych elementów całego systemu wentylacji – to właśnie za ich pośrednictwem do domu dostarczane jest świeże powietrze oraz usuwane te z zanieczyszczeniami. Z tego powodu zarówno dobór, jak i odpowiedni montaż kanałów jest niezwykle istotny dla komfortu użytkowania danych przestrzeni. W niniejszym tekście tłumaczymy, jakie są poszczególne typy przewodów wentylacyjnych i kiedy się je stosuje.

Ogólna klasyfikacja przewodów wentylacyjnych

Instalacje wentylacyjne nawiewno-wywiewne tworzy się z różnego rodzaju armatury. Wybór konkretnych produktów do opracowania wentylacji jest uzależniony od wielu czynników, takich jak przeznaczenie danego obiektu, poziom jego termoizolacyjności, przestrzeń, jaką dysponujemy, czy też założony budżet.

W zależności od potrzeb inwestorów stosuje się kanały okrągłe, zwane też spiro, prostokątne lub owalne. Drugi podział przewodów wentylacyjnych jest związany z materiałem, z jakiego zostały wykonane – wyróżniamy modele z metalu, metalizowanej folii PCV oraz giętkich tworzyw sztucznych. Każdy rodzaj ma swoje wady oraz zalety, dlatego sprawdzi się najlepiej w zupełnie innych warunkach.

Miękkie przewody wentylacyjne

Ten rodzaj kanałów jest tworzony z metalizowanej folii PCV, którą rozpina się na spiralnym szkielecie ze stalowego drutu, a całość pokrywa warstwą izolacyjną z wełny mineralnej. Takie rozwiązanie, choć popularne ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, ogólną dostępność oraz łatwy montaż, nie sprawdza się najlepiej w obiektach budowlanych realizowanych w naszej strefie klimatycznej. Głównym powodem jest oczywiście słaba termoizolacja (stosowane materiały izolacyjne mają małą gęstość oraz grubość), jednak nie mniejsze znaczenie ma również niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Przewody wentylacyjne z folii PCV są bardzo podatne na rozdarcia czy przypadkowe zgniecenia, co w połączeniu z ich nieregularną konstrukcją wewnętrzną może prowadzić do dużych oporów instalacji – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się instalacją i serwisem systemów wentylacyjnych.

Metalowe kanały wentylacyjne

Kanały wentylacyjne z ocynkowanej stali, zarówno w postaci prostokątnej, jak i owalnej, są stosowane przede wszystkim w obiektach przemysłowych i produkcyjnych, jednak z powodzeniem tworzy się z ich pomocą również instalacje domowe. Za dużą popularnością tego rozwiązania stoi jego wysoka wytrzymałość mechaniczna – metal, w przeciwieństwie do np. cienkiej folii, jest odporny na uszkodzenia, dzięki czemu skutecznie przedłuża żywotność całej instalacji, eliminując potrzebę jej częstych napraw. Inną zaletą takich przewodów są niskie opory powietrza oraz optymalna izolacja termiczna, którą uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych mat z wełny mineralnej.

Oczywiście ten rodzaj instalacji nie jest pozbawiony wad. Jedną z największych są niekorzystne właściwości akustyczne – w metalowych przewodach doskonale rozchodzą się dźwięki, dlatego konieczne jest wykorzystywanie specjalistycznych tłumików, które niwelują ewentualne hałasy. Kolejnym minusem, obserwowanym przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, są spore wymiary gotowej instalacji. Konieczność zasłonięcia poszczególnych elementów konstrukcyjnych podnosi koszty montażu, a przy okazji zmniejsza estetykę danej przestrzeni.

Kanały wentylacyjne z tworzyw sztucznych

Przewody z nowoczesnych tworzyw sztucznych, takich jak na przykład włókno węglowe, stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla kanałów z metalu. Dlaczego? Ponieważ ze względu na swoją trwałość oraz małą średnicę można je bez problemu ukryć w tynkach ściennych, wylewkach podłogowych czy też stropach, co jest szczególnie przydatne w przy aranżowaniu wnętrz obiektów o charakterze mieszkalnym.

Montaż kanałów wentylacyjnych w samej strukturze danego obiektu jest jednak korzystny nie tylko ze względów wizualnych. Zabudowanie przewodów poprawia także szczelność oraz izolację termiczną systemu.