Masterpass

E-portfele są coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z częstego wykorzystywania płatności mobilnych z wykorzystaniem telefonów i tabletów. Czym dokładnie są portfele elektroniczne i jak możemy z nich korzystać?

Portfel elektroniczny, który określany jest również mianem elektronicznej portmonetki, e-portfela czy portfela cyfrowego jest wirtualnym odpowiednikiem zwykłego portfela trzymanego przez nas w kieszeni. Pod kątem technicznym jest to konto, które założone jest w firmie zewnętrznej zajmującej się obsługą płatności internetowych.

Przykładowe czynności prowadzone z użyciem portfeli elektronicznych:

  • wpłacenie pieniędzy przez wykonanie przelewu z konta bankowego
  • wypłacenie pieniędzy z portfela elektronicznego także przez przelew na wskazane konto bankowe
  • przesyłanie środków pomiędzy dwoma portfelami elektronicznymi, czyli dwoma użytkownikami posiadającymi takie portfele
  • podpięcie karty płatniczej do portfela – wtedy możemy płacić bezpośrednio kartą albo zasilać nią portfel, jednak nie ma takiej potrzeby

Jednym z najbardziej popularnych portfeli elektronicznych na świecie jest PayPal. Ten amerykański serwis posiada przeszło 200 milionów użytkowników w 200 krajach na świecie. Inne popularne z nich to Neteller i Skrill (dawnej Moneybookers).

Oprócz tych rozwiązań rosnącym powodzeniem cieszą się również portfele elektroniczne przeznaczone też do urządzeń mobilnych, na przykład Masterpass czy Android Pay. W przypadku wybranych telefonów możliwa jest wtedy płatność zbliżeniowa w terminalu płatniczym – jak zwykłą kartą płatniczą.

Jak wygląda proces płatności z użyciem portfela elektronicznego?

Wykonanie zapłaty jest bardzo proste, zarówno wtedy, gdy płacimy na swoim komputerze, jak i wtedy, gdy robimy to z użyciem telefonu komórkowego. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto wcześniej sprawdzić, czy sprzedawca udostępnia nam opcję płatności z użyciem naszego portfela elektronicznego.

W momencie realizacji transakcji wybieramy metodę płatności portfelem, a potem klikamy przycisk potwierdzenia zapłaty. Wtedy, gdy chcemy przelać pieniądze innej osobie, wpisujemy jej dane, na przykład numer telefonu komórkowego czy adres e-mailowy, a następnie zatwierdzamy przelew – nie musimy wtedy znać całego numeru konta bankowego.