słupki metalowe

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek ogrodzenie bez słupków ogrodzeniowych. Nie bez powodu uważane są za jeden z ważniejszych elementów ogrodzenia. To właśnie na słupkach spoczywa znaczna część odpowiedzialności za konstrukcję. Wśród wielu rodzajów słupków znajdują się słupki metalowe. Dlaczego warto na nie postawić? Jakie rodzaje słupków metalowych mają do zaproponowania producenci?

Zalety słupków metalowych

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że metal jest jednym z najtrwalszych materiałów. Oznacza to, że wybierając słupki metalowe, możemy być pewni, że posłużą one naprawdę długo. Jest to bez wątpienia inwestycja na lata. Należy jednak pamiętać, że metal powinien być odpowiednio zabezpieczony przed korozją. W tym celu na słupki metalowe należy nanieść warstwę przeznaczonego do tego środka chemicznego.

Rodzaje słupków metalowych z uwagi na przekrój i kształt

Oferowane obecnie przez producentów słupki metalowe dzieli się, biorąc pod uwagę między innymi ich kształt i przekrój. Najczęściej stosowane są słupki metalowe o zamkniętym przekroju, a więc te okrągłe oraz prostokątne. W sprzedaży dostępne są również słupki o przekroju otwartym, do których zalicza się:

  • kątowniki;
  • ceowniki;
  • teowniki.

Jeśli planujemy wykorzystać słupki metalowe do wykonania ogrodzenia, powinniśmy pamiętać, aby zarówno ich średnicę, jak i przekrój dopasować do przęseł, uwzględniając przede wszystkim ich ciężar oraz wysokość. W przeciwnym razie wykonane ogrodzenie może się naprawdę szybko zawalić. Doskonałym wyborem okazuje się być zestawy, które składają się z przęseł i dobranych do nich słupków metalowych.

Rodzaje słupków metalowych z uwagi na miejsce montażu

Dostępne dzisiaj słupki metalowe różnią się również pod względem miejsca montażu. Bazując na tym kryterium, wyróżnia się słupki metalowe:

  • narożne;
  • początkowe;
  • środkowe;
  • podporowe;
  • stabilizujące.

Słupki narożne – jak sama nazwa wskazuje – stosuje się w narożnikach. Ich konstrukcja pozwala na montaż również w tych miejscach, w których kąt załamania nie przekracza dziesięciu stopni. Słupki metalowe początkowe montuje się na początku bądź końcu ogrodzenia. Te środkowe – nazywane również pośrednimi – mają za zadanie zapewnić wsparcie i wzmocnienie ogrodzenia na całej jego długości. Z kolei zadaniem słupków metalowych podporowych jest wzmocnienie słupków narożnych. To właśnie dzięki słupkom metalowych nie dochodzi do deformacji słupków umieszczonych z narożnikach. Ostatnim rodzajem słupków metalowych wyróżnionych w oparciu o kryterium miejsca montażu są słupki stabilizujące. Jak sama nazwa wskazuje, stabilizują one całe ogrodzenie. Ich rola jest szczególnie ważna wówczas, gdy długość przęsła jest większa niż pięćdziesiąt metrów.

Trudno wyobrazić sobie ogrodzenie bez słupków metalowych. Bez wątpienia są najlepszym wyborem, jeśli szukamy sposobu na wykonanie solidnego, trwałego i odpornego na upływający czas ogrodzenia. Szeroki wybór sprawia, że znalezienie słupków dopasowanych do potrzeb nie stanowi problemu.